"Rekonstrukcja przed wyborami". Hofman o możliwych dymisjach Ziobry i Macierewicza

[object Object]
Zdaniem Hofmana Macierewicz i Ziobro mogą zostać odwołani na kilka miesięcy przed wyboramiRMF FM
wideo 2/21

Walka prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem jest skazana na niepowodzenie - stwierdził w "Porannej rozmowie" w RMF FM Adam Hofman, były poseł Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem w tej chwili Macierewicz jest "nie do ruszenia".

Hofman był pytany, dlaczego prezydent nie może odnieść sukcesu w starciu z szefem MON. Powiedział, że jego zdaniem Macierewicz "jest w takim normalnym trybie nie do ruszenia".

Zasugerował, że tuż przed wyborami PiS być może będzie chciał ukryć Macierewicza i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

"Walka skazana na niepowodzenie"

- Jeśli dojdzie do jakiejś rekonstrukcji rządu przed przyszłymi wyborami i wtedy pewnie gabinet będzie bardziej techniczny, taki gospodarczy, to Antoni Macierewicz i inni ministrowie, minister Ziobro, pewnie mogą wrócić do parlamentu na ten okres - nie wiem, ośmiu miesięcy. Ale dzisiaj, żeby odwołać pana ministra, ta walka jest skazana na niepowodzenie - ocenił.

Podkreślił, że pomiędzy Dudą a Macierewiczem "musi dojść do zawieszenia broni, a w długim okresie do jakieś kohabitacji".

"Duda uznał, że rola otwierania ładnych miejsc nie jest wystarczająca"

Hofman komentował także konflikt na linii Duda-PiS. Jego zdaniem "prezydent nie walczy o to, żeby mieć moc sprawczą i rządzić na bieżąco Polską", bo - jak ocenił - to zadanie rządu, tylko pracuje nad tym, by jego rola "była większa niż do tej pory".

- Bo do tej pory była zbyt mała, jak na standardy, które Polacy uznali za takie standardy polityczne i wizerunku istotnego dla głowy państwa - dodał.

- Prezydent uznał, że rola polegająca tylko na tym, iż jeździ i otwiera różne ładne miejsca, nie jest dla niego wystarczająca i stąd doszło pewnego napięcia politycznego - stwierdził Hofman. Dodał, że w jego ocenie to napięcie "teraz bardzo powoli się rozładowuje".

- Teraz musi balansować między tym, by Prawo i Sprawiedliwość nie chciało wystawić swojego kandydata w kontrze do pana prezydenta Andrzeja Dudy. Oczywiście to jest mało prawdopodobne - zastrzegł Hofman, zwracając jednocześnie uwagę, że prezydent "wykuwa sobie samodzielność polityczną".

Hofman: prezydent walczy, by jego rola była większa
Hofman: prezydent walczy, by jego rola była większaRMF FM

Autor: pk / Źródło: RMF FM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości