Adam Michnik odebrał Nagrodę Księżniczki Asturii

Autor:
asty//now
Źródło:
TVN24
Adam Michnik odebrał Nagrodę Księżniczki Asturii
Adam Michnik odebrał Nagrodę Księżniczki Asturii
TVN24
TVN24Adam Michnik odebrał Nagrodę Księżniczki Asturii

"Hiszpański Nobel", czyli Nagroda Księżniczki Asturii dla Polaka. Laureatem w kategorii Komunikacji i Nauk Humanistycznych za rok 2022 został redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik. Nagrodzono jego zaangażowanie w dziennikarstwo oraz wpływ na odbudowę i ochronę demokracji w Polsce. - Z onieśmieleniem i wzruszeniem wyrażam podziękowanie jurorom tej niezwykłej nagrody - powiedział Michnik.

W piątek wieczorem podczas uroczystej ceremonii rozdania Nagród Księżniczki Asturii w Oviedo w Hiszpanii - w obecności króla Filipa, królowej Letycji i księżniczki Asturii Eleonory - Adam Michnik odebrał "hiszpańskiego Nobla".

- Z onieśmieleniem i wzruszeniem wyrażam podziękowanie jurorom tej niezwykłej nagrody. Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym - powiedział podczas wystąpienia w Oviedo Adam Michnik.

- Hiszpania była dla mnie i dla wielu innych Polaków wzorem. Doświadczenie hiszpańskie uczyło nas, jak opierać się dyktaturze i jak szukać drogi do demokracji metodą dialogu i kompromisu - przyznał redaktor naczelny "Gazety Wyborczej".

"Nagroda Księżniczki Asturii to znak, że warto zachować wolność i przyzwoitość"

Adam Michnik wyjaśnił, że "szło o to, by siła argumentów zastąpiła argument siły". - Wojna Putina z Ukrainą jest faktycznie wojną z całym światem demokracji. Codziennie obserwujemy straszne obrazy rabunków i gwałtów, tortur i mordów putinowskiego wojska na Ukrainie - zwrócił uwagę.

- Tej wojny Putin nie może wygrać. Pomoc dla walczącej Ukrainy jest obowiązkiem każdego demokraty na świecie. Solidarność z Ukrainą demokratów w tak wielu krajach budzi podziw i nadzieję - dodał.

Adam Michnik odebrał Nagrodę Księżniczki AsturiiYeray Menéndez/FPA

Adam Michnik na zakończenie wystąpienia podkreślił, że "Nagroda Księżniczki Asturii to znak, że warto zachować wolność i przyzwoitość, i prawo do błędu, gdy szuka się prawdy".

Polacy z Nagrodą Księżniczki Asturii

Nagroda Księżniczki Asturii przyznawana jest od 1981 roku - początkowo jako Nagroda Księcia Asturii Filipa, ale po abdykacji króla Juana Carlosa i wstąpieniu Filipa VI na tron to nagroda jego córki Eleonory de Burbon.

Oprócz Adama Michnika Nagrodą Księżniczki Asturii odznaczono Adama Zagajewskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Zygmunta Baumana i Krzysztofa Wielickiego.

Uroczystość wręczenia hiszpańskiego Nobla - Nagrody Księżniczki AsturiiIván Martínez/FPA
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości