Polska

Matematyk i "szara eminencja" rządu. Henryk Kowalczyk w nowej ministerialnej roli

Polska

[object Object]
Henryk Kowalczyk został ministrem środowiska ("Polska i Świat" z 09.01.2018)
wideo 2/28

Niegdyś nauczyciel z Golądkowa, który pracował u boku Andrzeja Leppera. Teraz zaufany człowiek Beaty Szydło i prominentny minister w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Przed Henrykiem Kowalczykiem stanęło kolejne ministerialne wyzwanie. Pokieruje resortem środowiska.

- To będą dobre zmiany w rządzie - tak Henryk Kowalczyk zapowiadał rekonstrukcję w listopadzie ubiegłego roku. Od początku spekulacji na ten temat nie był jednak wymieniany wśród ministrów wskazywanych do dymisji. Wręcz odwrotnie - szykowano dla niego nowe rządowe zadania.

Kowalczyk urodził się 15 lipca 1956 w Żabiance (województwo mazowieckie). W wieku 24 lat ukończył studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przyszły minister w latach 1979-1990 pracował jako nauczyciel matematyki w Zespole Szkół Rolniczych w Golądkowie.

Podczas karnawału "Solidarności" zaangażował się w działalność opozycyjną. W latach 1980-1981 przewodniczył komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" w szkole w Golądkowie.

Pracował u boku Leppera

Po upadku PRL-u rozpoczęła się jego kariera samorządowa. Po pierwszych wolnych wyborach w 1990 roku został wójtem gminy Winnica. To stanowisko z roczną przerwą piastował przez 14 lat (1990-1998 oraz 1999-2005). Ponadto od lutego do grudnia 1998 roku zajmował stanowisko wojewody ciechanowskiego. Dodatkowo w latach 1999–2002 zasiadał w sejmiku mazowieckim. Radnym wybranym został z listy Akcji Wyborczej Solidarność.

Kowalczyk angażował się również w działalność kościelną. Należy do Akcji Katolickiej diecezji płockiej (wiceprezes zarządu diecezjalnego w latach 1999–2003) oraz Ruchu Światło-Życie.

Swoją karierę polityczną rozpoczął od Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, którego był członkiem przez 11 lat (1992-2003). Do Prawa i Sprawiedliwości dołączył w roku 2005. Z list tej partii w okręgu siedleckim dostał się do Sejmu.

W pierwszym rządzie PiS-u został sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz pełnomocnikiem rządu do spraw kształtowania ustroju rolnego (między czerwcem 2006 a listopadem 2007 roku). Wówczas za resort rolnictwa odpowiadał lider Samoobrony Andrzej Lepper oraz poseł PiS Wojciech Mojzesowicz.

W przedterminowych wyborach parlamentarnych po raz drugi uzyskał mandat poselski. Dokonał tego również w kolejnych wyborach - w 2011 roku oraz w 2015 roku. Po zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości znalazł się w gabinecie Beaty Szydło. Kowalczyk objął funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Prawa ręka Szydło

Ponadto w okresie od września do grudnia 2016 roku pełnił obowiązki ministra skarbu (ten resort został później zlikwidowany). Natomiast we wrześniu 2016 roku został wiceprzewodniczącym Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (na jego czele wówczas stanął Mateusz Morawiecki).

Przez komentatorów Kowalczyk uważany był za prawą rękę premier Szydło i "szarą eminencję" jej administracji. W rządzie PiS nadzorował między innymi przygotowania do reformy podatkowej i wprowadzenia podatku handlowego.

Ponadto Kowalczyk we wrześniu 2017 roku proponował, że "środki z OFE powinny trafić do ZUS-u". Kowalczyk reprezentował również premier Szydło ns przykład podczas negocjacji z protestującymi lekarzami rezydentami.

Kowalczyk pozostał w rządzie PiS również po zmianie na stanowisku premiera. W grudniu 2017 roku objął stanowisko ministra bez teki oraz zachował przewodniczenie Komitetowi Stałemu Rady Ministrów.

Jak informuje KPRM, Henryk Kowalczyk jest żonaty, ma czworo dzieci i sześcioro wnucząt.

Autor: PTD//now / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości