"Widzimy jak w soczewce, co się wydarzyło z polskim wymiarem sprawiedliwości"

TVN24

Wawrykiewicz: widzimy jak w soczewce, co się wydarzyło z polskim wymiarem sprawiedliwościtvn24
wideo 2/36

Ta inspiracja, inicjacja fali oszczerstw wobec sędziów, to jest rezultat systemowej destrukcji polskiego wymiaru sprawiedliwości - powiedział adwokat Michał Wawrykiewicz podczas piątkowej konferencji Komitetu Obrony Sprawiedliwości. KOS domaga się dymisji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i wstrzymania prac "tak zwanej Krajowej Rady Sądownictwa".

HEJT WOBEC SĘDZIÓW. CO WIEMY O SPRAWIE?

Portal Onet ustalił, że ówczesny wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak - ustąpił po ujawnieniu procederu - ma stać za zorganizowanym hejtem wobec sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości wprowadzane przez Zjednoczoną Prawicę.

Portal napisał też, że prawnicy skupieni w zamkniętej grupie o nazwie "Kasta" na komunikatorze WhatsApp - w której miał znajdować się między innymi Piebiak - mieli organizować hejt na Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf.

"To, co dla wielu wydawało się abstrakcją, teraz staje się skonkretyzowanym problemem"

W piątek przed Sądem Najwyższym konferencję prasową zorganizował Komitet Obrony Sprawiedliwości.

- Ta inspiracja, inicjacja fali oszczerstw wobec sędziów, wobec I prezes Sądu Najwyższego, to jest rezultat systemowej destrukcji polskiego wymiaru sprawiedliwości - wskazywał adwokat Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne Sądy".

Podkreślił, że jego organizacja "mówi o tym od kilku lat". - To, co dla wielu wydawało się abstrakcją, teraz staje się skonkretyzowanym problemem - dodał.

"Widzimy jak w soczewce, co się wydarzyło z polskim wymiarem sprawiedliwości"

W ocenie prawnika, "widzimy jak w soczewce, co się wydarzyło z polskim wymiarem sprawiedliwości".

- Od 2015 roku, kiedy został sparaliżowany Trybunał Konstytucyjny, wszystko odbywało się pod otoczką manipulacji i kłamstwa wobec społeczeństwa. Wmawiano nam, że chce się usprawnić trybunał, zmodernizować. Na tej samej zasadzie w marcu 2016 roku "zmodernizowano" prokuraturę, której działania chciano przyspieszyć. Tak naprawdę dokonano zawłaszczenia prokuratury pod skrzydła aparatu politycznego - przypominał adwokat.

- W kolejnym kroku dokonano zamachu na sądownictwo powszechne i w końcu na Sąd Najwyższy. To również się odbywało pod hasłem reformy wymiaru sprawiedliwości, przyspieszenia procedur. Nic takiego się nie wydarzyło. Jedyne, do czego służyły działania władzy, to było podporządkowanie polityczne sądów, aby wydawały takie orzeczenia, jakich władza się spodziewa albo aby nie wszczynały postępowań kiedy władza tego nie oczekuje - mówił.

Domagają się dymisji Ziobry i wstrzymania prac KRS

Na konferencji zostały odczytane żądania Komitetu Obrony Sprawiedliwości. Są to: dymisja ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, wstrzymanie prac "tak zwanej Krajowej Rady Sądownictwa" oraz "przeprowadzenie przez organy państwa wnikliwych postępowań przeciwko osobom zaangażowanym w ten niegodny proceder".

Komitet Obrony Sprawiedliwości

Komitet Obrony Sprawiedliwości powstał 4 czerwca 2018 roku, w 29. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce.

Jak czytamy na stronie KOS, jest to porozumienie 12 organizacji zrzeszających sędziów i prokuratorów, organizacji pozarządowych oraz inicjatyw zaangażowanych w obronę praworządności w Polsce.

KOS zajmuje się "monitorowaniem przypadków wywierania politycznego nacisku na sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i przedstawicieli innych zawodów prawniczych oraz zapewnia im pomoc prawną".

Autor: ads//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: