Polska

Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

Polska

Grzegorz Schetyna był gościem "Faktów po Faktach"
Grzegorz Schetyna był gościem "Faktów po Faktach"tvn24
wideo 2/6

Jeżeli będzie to miało służyć poprawie doli emerytów, to będziemy głosować za - mówił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, pytany o to, czy Platforma Obywatelska poprze zapowiedziany przez PiS projekt trzynastej emerytury. Zapewnił także, że jego ugrupowanie opowie się za rozszerzeniem programu 500 plus na pierwsze dziecko. Lider PO poinformował także, że na listach Koalicji Europejskiej do europarlamentu znajdzie się "pięciu premierów".

Pod koniec lutego na partyjnej konwencji Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło propozycje programowe. Są to wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastka" dla emerytów, obniżenie kosztów pracy, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.

Schetyna: poprzemy 500 plus na pierwsze dziecko

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna był pytany w "Faktach po Faktach" w TVN24, czy jego partia poprze w Sejmie projekty ustaw dotyczące propozycji PiS.

- Będziemy oglądać każdy, bo tych projektów jeszcze nie ma, one nie są skończone, będą głosowane, przygotowane, debatowane w kwietniu i wtedy głosowane - powiedział szef PO. Dodał jednak, że jego ugrupowanie poprze rozszerzenie programu 500 plus na pierwsze dziecko. Zaznaczył jednocześnie, że był to dawny postulat Platformy Obywatelskiej.

"To jest ewidentna polityczna korupcja"

Odnosząc się do proponowanej przez PiS "trzynastki" dla emerytów, Schetyna podkreślił, że nie jest na razie jasne, czy ta "dodatkowa emerytura zostanie także w 2020 roku".

- Co z emerytami, którzy pracują? Czy te (pieniądze - red.) są dedykowane wszystkim emerytom i rencistom? O to będziemy pytać - wskazywał. Schetyna zauważył także, że "te pieniądze mają być wypłacane w maju, dwa tygodnie przed wyborami (do europarlamentu - red.)". - To jest ewidentna polityczna korupcja - ocenił. Dodał jednak, że "jeżeli to będzie miało służyć poprawie doli emerytów, to będziemy głosować za".

Grzegorz Schetyna o 500 plus i "trzynastce" dla emerytów
Grzegorz Schetyna o 500 plus i "trzynastce" dla emerytówtvn24

Kto na "jedynkach" Koalicji Europejskiej?

Grzegorz Schetyna mówił także o listach Koalicji Europejskiej w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Pytany o nazwiska, wskazał między innymi Ewę Kopacz. Jak dodał, władze partii będą proponować, by startowała z Wielkopolski.

Wśród innych "jedynek" wymienił Jerzego Buzka, który - jak powiedział - będzie prowadził "śląską drużynę" Koalicji oraz Włodzimierza Cimoszewicza, który ma być "jedynką" w Warszawie "bez znaku zapytania". Na pytanie, czy Marek Belka będzie otwierał łódzką listę, Schetyna odpowiedział: - Także Marek Belka.

- Będzie pięciu premierów na naszych listach (...), jestem dumny, że udało nam się taką ekipę zbudować, to naprawdę drużyna gwiazd - dodał.

"Niezbędne jest inne potraktowanie polskiej szkoły"

Schetyna odniósł się również do sytuacji nauczycieli i pracowników oświaty, którzy domagają się wzrostu wynagrodzeń. Przewodniczący PO w podkreślił w "Faktach po Faktach", że trzyma kciuki "za słuszne sprawy, o które walczą dzisiaj nauczyciele". Pytany, czy gdyby jesienią wygrał wybory parlamentarne w Polsce, dałby nauczycielom tysiąc złotych podwyżki, których się domagają, odpowiedział: - Tak, mówiłem o tym wcześniej publicznie. - Uważam, że te pieniądze muszą się znaleźć w budżecie - dodał. Jego zdaniem "niezbędne jest inne potraktowanie polskiej szkoły, polskich nauczycieli i oświaty". Jak mówił, "czas po 1989 roku to nie był czas, który był dobry dla polskiej szkoły".

- Mogliśmy wszyscy, mówię o wszystkich rządach, zrobić sporo więcej - ocenił.

"Niezbędne jest inne potraktowanie polskiej szkoły"
"Niezbędne jest inne potraktowanie polskiej szkoły" tvn24

Schetyna: chciałbym, żeby Koalicja Europejska poszła razem do wyborów krajowych

Lider Platformy Obywatelskiej był również pytany o to, czy jeśli Koalicja Europejska wygra wybory do europarlamentu, to pójdzie wspólnie także do krajowych wyborów parlamentarnych. - To oczywiście będzie zależeć od tego, czy wszystkie partie, które uczestniczą w tym porozumieniu będą czuły polityczną satysfakcję - powiedział Schetyna. Dodał, że bardzo by tego chciał.

- Uważam, że to jesteśmy winni Polakom. Tym, którzy trzymają kciuki, zatrzymują nas na ulicach i mówią zróbcie coś, bądźcie razem, wygrajcie te wybory, bo szkoda Polski - mówił.

Schetyna: chciałbym, żeby Koalicja Europejska poszła razem do wyborów krajowych
Schetyna: chciałbym, żeby Koalicja Europejska poszła razem do wyborów krajowychtvn24

CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH" TVN24

Autor: akr//kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości