"Dla tej władzy kłamstwo stało się podstawowym narzędziem pracy"

TVN24

"Rząd nie może wybierać sobie Polaków i ignorować tych, których nie lubi"tvn24
wideo 2/38

- Nie da się budować Polski na kłamstwie i pogardzie, tak jak to robi teraz Prawo i Sprawiedliwość - mówił podczas konwencji samorządowej we Wrocławiu lider PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że "rząd nie może wybierać sobie Polaków i ignorować tych, których nie lubi".

- Zadaniem każdej władzy jest służba obywatelom - mówił we Wrocławiu Grzegorz Schetyna.

- Rząd nie może wybierać sobie Polaków i ignorować tych, których nie lubi. Prawo i troska państwa każdemu przysługują bezwarunkowo. To wszystko jeszcze niedawno wydawało się oczywistością. Dziś trzeba o tym głośno przypominać, a nawet o to walczyć - podkreślał szef Platformy.

Schetyna powiedział też, że w Polsce, jak w "każdym domu", potrzebne są zaufanie i szacunek. - Nikt nie powinien się samozwańczo wywyższać i przypisywać sobie przywilejów - mówił, dodając, że nie da się budować wspólnoty na "kłamstwie i pogardzie, tak jak próbuje to robić rząd PiS".

- Dla tej władzy kłamstwo stało się podstawowym narzędziem pracy - zaznaczył.

"Dla tej władzy kłamstwo stało się podstawowym narzędziem pracy"
tvn24

"Dla nich liczy się władza, dla nas - człowiek"

- Zawłaszczyli rząd, parlament, szkoły, sądy, prawa kobiet, demokrację. Dziś mówimy dość. Koniec panie Kaczyński - mówiła z kolei Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska.

Zwracając się do przedstawicieli obozu rządzącego, mówiła, że "samorządów nie zawłaszczycie, dlatego że się nie damy". - Nie damy się, bo dla nas podstawową wartością jest coś innego niż dla PiS-u. Dla nich liczy się władza. Dla nas, dla Koalicji Obywatelskiej, liczy się człowiek - mówiła.

"Nie damy się im podzielić"

Nowacka podkreśliła elementy polityki społecznej zawarte w programie Koalicji Obywatelskiej.

- Polityka społeczna musi prowadzić i wspierać obywateli od samego początku, przez dostępne żłobki i przedszkola, przez dobre, otwarte i mądre szkoły, w których dzieci nie tylko dobrze się uczą, ale uczą się również życia w społeczeństwie i budowania relacji - mówiła.

Głos podczas konwencji zabrała także przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

- Naszym priorytetem jest zbudowanie nowoczesnego, szybciej rozwijającego się, dobrze zorganizowanego, zdecentralizowanego państwa, które we współpracy z samorządem zapewnia dobrobyt i chroni niezbywalne prawa i wolności - mówiła.

Szefowa Nowoczesnej przekonywała, że [Koalicja Obywatelska - red.] "zbuduje i przekaże następnym pokoleniom Polaków nowoczesną RP, wspólnotę wolnych obywateli, którzy sobie ufają, szanują się i potrafią ze sobą współpracować". - Nie damy się im podzielić - apelowała.

Lubnauer o obozie rządzącym: nie damy się im podzielić
tvn24

Autor: akw//plw//kwoj / Źródło: TVN24, PAP