Polska

Grypa także w Małopolsce. "W niektórych przypadkach to wirus H1N1"

Polska

Aktualizacja:
W Małopolsce zanotowano zachorowania na świńską grypę
tvn24Przebadano ok. 50 próbek

- Przeprowadziliśmy badania genetyczne i stwierdziliśmy w niektórych przypadkach, że to jest wirus H1N1 - powiedział TVN24 małopolski inspektor sanitarny dr hab. Rafał Niżankowski po analizie próbek od ludzi chorych na grypę.

Jak podkreślił, badania są w początkowej fazie. Przebadanych zostało 50 próbek, w trzech przypadkach potwierdzono wirus pandemiczny H1N1.

Zarażone osoby przebywają w szpitalach, m. in. w szpitalu uniwersyteckim w Krakowie. - Są to ludzie, którzy trafiają na różne kliniki, chorują z powodu różnych chorób, a przy okazji okazuje się, że mają grypę - podkreślił Niżankowski.

Chorzy to osoby w różnym wieku.

Nagły wzrost zachorowań

O tym, że w tym roku jedną z dominujących odmian grypy jest wirus pandemiczny, czyli tzw. świński z 2009 r., mówił też w czwartek w TVN24 dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Jak zaznaczył, epidemiolodzy są tym zaskoczeni, bo wydawało się, że jego aktywność w ubiegłym roku już się wyczerpała.

Lekarze zachęcają do szczepienia się przeciw grypie. Jak poinformował Niżankowski, w Małopolsce nie ma wielu chętnych na szczepienia, nie ma też kolejek. W tym roku odnotowany nagły wzrost zachorowań na grypę. Tylko do 22 grudnia choroba ta dotknęła ponad 183 tys. osób. W ubiegłym roku w grudniu takich przypadków było ponad 116 tys., a dwa lata temu - ponad 88 tys.

Autor: mn/mac//kdj/k / Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości