Polska

Ponad 200 tysięcy zachorowań w tydzień. Ofiar śmiertelnych grypy tyle co w lutym

Polska

[object Object]
Ten sezon grypowy jest w Polsce bardzo trudny (materiał magazynu "Polska i Świat" z 20.02.2018)tvn24
wideo 2/5

Między 16 a 22 marca odnotowano w Polsce ponad 206 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Dziesięć osób zmarło - wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Najwięcej zachorowań odnotowano w tym czasie w województwie mazowieckim - ponad 37 tysięcy, na Pomorzu - ponad 28 tysięcy i w Wielkopolsce - ponad 26 tysięcy. Na terenie kraju z powodu grypy i jej podejrzeń wystawiono w ciągu tych dni 915 skierowań do szpitali.

Dziesięć śmiertelnych ofiar

W tygodniu między 16 a 22 marca odnotowano z powodu grypy dziesięć zgonów. Tyle co przez cały luty. Cztery osoby zmarły w województwie zachodniopomorskim, po dwie w Wielkopolsce i Łódzkiem oraz po jednej w województwach śląskim i lubuskim.

Łącznie przez pierwsze trzy tygodnie marca, od 1 do 22, zarejestrowano w Polsce około 720 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Zmarły 22 osoby. W lutym odnotowano ponad milion zachorowań i podejrzeń. W styczniu - prawie 700 tysięcy. W lutym z powodu grypy zmarło 10 osób. W styczniu nie zgłoszono takich przypadków.

Grypa atakuje nagle

Specjaliści przekonują, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia.

Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu objawów takich jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. To zmniejsza ryzyko groźnych powikłań.

Grypa zwykle atakuje nagle i wywołuje silną gorączkę, często powyżej 39 stopni Celsjusza. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest natomiast suchy męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.

Grypa występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, na przykład latem. Od września 2016 r. do połowy sierpnia 2017 r. w sumie zarejestrowano ponad 4,8 miliona zachorowań i podejrzeń, czyli 19 procent więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu 2015/2016. Od września 2017 r. liczony jest kolejny sezon grypowy.

Autor: kk/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości