"Jeśli dojdzie do jakiejś koalicji z PiS, to na pewno będzie decyzja o wyrzuceniu z PO"

Polska

Powyborcze koalicje są komentowane przez liderów partii (wideo z 11 listopada)TVN24 Wrocław
wideo 2/35

Jeśli się okaże, że w jakimś powiecie jest koalicja szersza niż KO i PSL, że jest w tej koalicji też PiS - będziemy wyrzucać z Platformy Obywatelskiej ludzi, którzy do tego doprowadzili - powiedział w sobotę przewodniczący wielkopolskich struktur PO, poseł Rafał Grupiński.

Rafał Grupiński odniósł się do medialnych publikacji wskazujących, że w dwóch wielkopolskich powiatach możliwa jest koalicja między radnymi Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Media wskazywały, że taki scenariusz możliwy jest w powiatach ostrowskim i słupeckim w Wielkopolsce.

"PO jako podmiot tam nie istnieje"

Poseł zauważył, że w powiecie słupeckim porozumienie w sprawie koalicji miało zostać zawarte między PiS a komitetem Razem dla Powiatu Słupeckiego, w którego składzie znajduje się tylko jeden członek z PO. Pozostałe osoby to członkowie Nowoczesnej i SLD.

Przewodniczący wielkopolskich struktur Platformy zaznaczył, że w przypadku powiatu słupeckiego "nie ma mowy o żadnej koalicji między PO z PiS, ponieważ PO jako podmiot tam w ogóle nie istnieje".

- To nie jest żadna nasza koalicja, ponieważ tam na pięciu członków jest tylko jedna osoba z PO. Nie można mylić tych rzeczy. Tam, w powiecie słupeckim, nie było naszego komitetu w ogóle - podkreślił Grupiński. Wskazał również, że oficjalnie kwestia jakiejkolwiek koalicji w tym powiecie jeszcze nie jest ostatecznie zatwierdzona. Jak mówił, "nie było jeszcze rady powiatu, tam nic się jeszcze nie rozstrzygnęło. Tam ciągle trwają negocjacje i poza wstępnymi rozmowami nic się jeszcze nie wydarzyło".

Pytany o umowę, jaka miała zostać podpisana 13 listopada przez przedstawicieli PiS i Razem dla Powiatu Słupeckiego, podkreślił, "że ten dokument jutro już może nie być aktualny".

- My w sprawach formalnych działamy wtedy, kiedy jest prawdziwy powód, a nie kiedy są przesłanki. Czyli musiałoby się wydarzyć tak, żeby powstała koalicja Razem dla Słupcy z PiS-em, to wtedy możemy ewentualnie działać wobec jednego człowieka - powiedział. Dodał, że jakiekolwiek decyzje będą podejmowane w poniedziałek, po radzie powiatu, czyli dopiero wtedy, kiedy rzekoma koalicja miałaby być zawarta.

"Twarde decyzje" za koalicję

Odnosząc się do sytuacji w powiecie ostrowskim wskazał, że "tam sytuacja jest już inna, ponieważ tam jest połowa naszych ludzi - to znaczy, połowa działaczy PO i połowa społeczników".

- Tam rzeczywiście, jeśli dojdzie do jakiejś koalicji z PiS, a tam również rada powiatu jest dopiero w poniedziałek, to wtedy na pewno będzie decyzja o wyrzuceniu z PO - stwierdził Grupiński.

- Tam Koalicja Obywatelska oparta jest na naszym staroście z PO i naszych ludziach. I tu absolutnie mogę powiedzieć, że to jest problem dla nas, poważny. W odróżnieniu od Słupcy, gdzie nie odgrywamy praktycznie żadnej roli - tu będą na pewno twarde decyzje, jeśli się okaże w poniedziałek, że jest koalicja szersza niż Koalicja Obywatelska i PSL, że jest w tej koalicji też PiS. Jak będzie PiS - będziemy wyrzucać ludzi, którzy do tego doprowadzili – podkreślił Grupiński.

Autor: ft//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24