"Gronostaj wylądował"

TVN24

Aktualizacja:

Nie było jej trzy lata. Była w Madrycie, Berlinie i Londynie. Ale "Dama z gronostajem" jedyny w Polsce obraz Leonarda da Vinci wróciła już do Krakowa. Z kraju nie wyjedzie przez najbliższe 10 lat.

- Dzieło zostało przywiezione do Polski w środę wieczorem na pokładzie wyczarterowanego samolotu - powiedziała rzeczniczka krakowskiego Muzeum Narodowego Katarzyna Bik.

Ze względów bezpieczeństwa nie ujawniano terminu transportu. Na czas zagranicznych podróży "Dama z gronostajem" była objęta gwarancjami rządowymi, jakie stosuje się przy dziełach najwyższej światowej klasy. - W środę wieczorem dostałam sms-a: "Gronostaj wylądował". Wypiłam kieliszek czerwonego wina i poszłam spać - śmieje się Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Podróże po świecie

Dzieło da Vinci to własność Fundacji Książąt Czartoryskich. Od 2009 r. obraz był pokazywany poza Krakowem. Zgodnie z podpisanym w kwietniu zeszłego roku memorandum po powrocie przez co najmniej 10 lat nie będzie wypożyczany.

Ostatnie podróże dzieła da Vinci po świecie wzbudziły wiele kontrowersji. Pomysł wypożyczenia obrazu na londyńską wystawę krytykował m.in. brytyjski oddział organizacji ArtWatch, czuwającej nad sprawami konserwacji dzieł sztuki, oraz polscy eksperci. Specjaliści ostrzegali, że każda podróż - nawet w najlepszych warunkach - jest niebezpieczna dla obrazu namalowanego na desce, ze względu na wibracje, zmiany ciśnienia lub nieprzewidziane wstrząsy.

W Berlinie "Dama" była pokazywana na wystawie "Twarze renesansu - Arcydzieła włoskiej sztuki portretu", a w Narodowej Galerii w Londynie - na wystawie "Leonardo da Vinci - Malarz na dworze Mediolanu". Zdjęcie obrazu zostało umieszczone na plakatach reklamujących tę wystawę.

Od powołania Fundacji Książąt Czartoryskich w 1991 r. dzieło Leonarda da Vinci odbyło dziewięć zagranicznych podróży i było pokazywane w 16 miejscach. Było wypożyczone kolejno do: USA, Szwecji, Włoch, Japonii, ponownie do USA, Węgier, Hiszpanii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Obraz wypożyczany jest odpłatnie.

"Dama" sprzed 500 lat

Obraz "Dama z gronostajem", powszechnie nazywany "Damą z łasiczką", został namalowany przez Leonarda da Vinci ok. 1490 r. Portret powstał w technice olejnej, z użyciem tempery, na desce orzechowej o wymiarach 54,7 na 40,3 cm. Przedstawia Cecylię Gallerani, młodą damę mediolańskiego dworu, kochankę księcia Ludovico Sforzy. Obraz został zakupiony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego ok. 1800 r. i trafił do jego matki, księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, która w 1801 r. otworzyła w Puławach pierwsze w Polsce publiczne muzeum.

Źródło: PAP, Fakty TVN