Polska

Graś: Będzie projekt likwidacji Funduszu Kościelnego

Polska

TVN24Fundusz powstał jako rekompensata za zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział w środę, że w najbliższym czasie pojawi się projekt ustawy dotyczący likwidacji Funduszu Kościelnego finansującego składki ubezpieczeniowe duchownych. - Wszystko będzie się odbywać w porozumieniu z Kościołem - zapewnił.

- Mieliśmy w tej sprawie różne zdania. Zarówno ze strony Kościoła, jak i ze strony specjalistów: prawników i konstytucjonalistów. Ten projekt pojawi się wkrótce i będzie poddany normalnym konsultacjom. Wszystkie strony będą się mogły na jego temat wypowiedzieć - zapowiedział w środę rzecznik rządu w Polskim Radiu.

Na pytanie, czy rząd zamierza zlikwidować Fundusz Kościelny bez podpisania umowy z Episkopatem, rzecznik rządu powiedział: - Opinie specjalistów zarówno ze strony rządowej, jak ze strony kościelnej są w tej sprawie podzielone.

Będzie nowelizacja Konkordatu?

Graś podkreślił, że prawnicy rozważali, czy potrzebna jest nowelizacja Konkordatu, który określa stosunki państwo - Kościół, czy też wystarczy uregulowanie tej sprawy mocą ustawy.

Zwrócił uwagę, że prace nad ustawą będą odbywać się w porozumieniu z Kościołem. - Nie ma tutaj żadnego pola do wojny, czy do konfliktu. Chcemy tę sprawę uregulować, podobnie jak udało się uregulować sprawę komisji majątkowej - zaznaczył Graś.

"Rzeczpospolita" napisała w środę, że wiceminister administracji i cyfryzacji Piotr Kołodziejczyk po raz pierwszy oficjalnie przyznał, że likwidacja Funduszu Kościelnego finansującego składki ubezpieczeniowe duchownych może się odbyć bez zawarcia umowy z Kościołem. Księża sprzeciwiają się takiemu stawianiu sprawy. Jak podkreśliła gazeta, gabinet Donalda Tuska, chcąc uniknąć negocjacji, naraża się na najpoważniejszy od lat konflikt z biskupami.

Źródło: PAP, Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości