TVN24 | Polska

Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec między innymi o sytuacji na granicy z Białorusią

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP
Prezydent Duda pytany o praworządność i pieniądze z UE
Prezydent Duda pytany o praworządność i pieniądze z UETVN24
wideo 2/27
TVN24Prezydent Duda pytany o praworządność i pieniądze z UE (wideo z 5 października)

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem między innymi o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i o stosunkach Polski z Komisją Europejską po wyroku Trybunału Konstytucyjnego - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Prezydent Andrzej Duda przez blisko godzinę rozmawiał z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Tematy to m.in. sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, stosunki Polski z Komisją Europejską po wyroku Trybunału Konstytucyjnego i proces powstawania nowego rządu Niemiec" - napisał Kumoch w poniedziałek na Twitterze.

Ponadto Kumoch przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że prezydent Duda "opisał swojemu rozmówcy sytuację na granicy polsko-białoruskiej i uzyskał zapewnienie, że po niemieckiej stronie nie ma intencji wprowadzania kontroli na granicy z Polską".

- Prezydenta Steinmeiera interesowała nasza ocena wyroku Trybunału Konstytucyjnego uznającego prymat konstytucji RP nad interpretacjami TSUE. Prezydent Duda podkreślił, że w prymat konstytucji nad ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi jest rzeczą powszechnie uznaną i podobnie orzekały inne sądy konstytucyjne, w tym trybunał w Karlsruhe - poinformował Kumoch. Chodzi o wyrok TK z 7 października, kiedy to uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją.

Rozmowy także o nowym rządzie w Niemczech

Ponadto - dodał - omawiano także proces tworzenia nowego rządu w Niemczech. - Z rozmowy wynika, że olbrzymie szanse ma koalicja z udziałem socjaldemokratów. Jest to w naszej ocenie dość pozytywna informacja między innymi dlatego, że zwiększa prawdopodobieństwo reelekcji prezydenta Steinmeiera, który jest politykiem życzliwym Polsce i zaprzyjaźnionym z polskim prezydentem - przekazał Kumoch.

Dodał, że prezydenci Duda i Steinmeier "bardzo często rozmawiają, czy to przy okazji różnych formatów wielostronnych, czy też telefonicznie lub bezpośrednio", a "dzisiejsza rozmowa była właśnie jedną z takich rozmów".

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Jakubowski/KPRP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości