TVN24 | Polska

Granica polsko-niemiecka. Zamknięcie "nie jest przez nikogo planowane"

TVN24 | Polska

Autor:
pp/kg
Źródło:
Reuters, PAP
Prezydent: Niemcy nie rozważają wprowadzenia kontroli na granicy z Polską
Prezydent: Niemcy nie rozważają wprowadzenia kontroli na granicy z Polską
wideo 2/3
Prezydent: Niemcy nie rozważają wprowadzenia kontroli na granicy z Polską

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer oświadczył, że Niemcy nie rozważają zamknięcia granicy z Polską. Wezwał Rosję do wywarcia presji na prezydenta Alaksandra Łukaszenkę, aby powstrzymał nielegalną migrację do Unii Europejskiej. - Jesteśmy przekonani, że klucz jest prawdopodobnie w Moskwie - powiedział.

Według danych niemieckiej policji od sierpnia "szlakiem białoruskim" do Niemiec przedostało się nielegalnie ponad 4300 migrantów.

- Wspieramy polski rząd. Nikt nie zamierza zamykać granicy - powiedział Horst Seehofer dziennikarzom na konferencji poświęconej sytuacji migracyjnej w Niemczech.

Seehofer: obecna sytuacja nieporównywalna z okresem 2014-2016

Szef resortu spraw wewnętrznych dodał, że Niemcy, które są najpopularniejszym miejscem docelowym dla osób ubiegających się o azyl w UE, są za pogłębieniem polsko-niemieckiej współpracy w celu zabezpieczenia wspólnej granicy. Planowanych jest więcej wspólnych patroli na granicy po polskiej stronie - poinformował Seehofer. Ich celem jest identyfikacja osób przekraczających nielegalnie granicę, ale także ujawnianie przestępstw związanych z migracją, np. zatrzymywanie przemytników.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Jak podała agencja Reutera, liczba wniosków o azyl w Niemczech jest w tym roku wyższa niż w 2020 roku - w okresie od stycznia do września wyniosła już 80 tysięcy w porównaniu z nieco ponad 76 tysiącami przez cały poprzedni rok.

Seehofer oświadczył, że pomimo rosnącej liczby wniosków o azyl, obecna sytuacja migracyjna nie jest porównywalna z okresem 2014-2016, kiedy ponad milion osób dotarło do Europy przez Grecję i szlak bałkański, uciekając z Bliskiego Wschodu.

"Jesteśmy przekonani, że klucz jest prawdopodobnie w Moskwie"

Seehofer stwierdził również, że Białoruś wykorzystuje migrantów do celów politycznych. Minister wezwał Rosję do wywarcia presji na prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę, aby powstrzymał nielegalną migrację do Unii Europejskiej.

- Jesteśmy przekonani, że klucz (do tej sprawy - red.) jest prawdopodobnie w Moskwie - powiedział Seehofer.

List szefa MSW Niemiec. "Dziękuję polskiej Straży Granicznej"

We wtorek szef MSW Niemiec w liście skierowanym do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego podziękował polskiej Straży Granicznej za ochronę granicy Unii Europejskiej z Białorusią. We wtorek treść dokumentu opublikowało MSWiA. "Z dużym niepokojem obserwuję – jak z pewnością i pan - nasilające się ostatnio wydarzenia związane z nielegalną migracją obywateli państw trzecich, szczególnie z krajów Bliskiego i Środkowego Wschodu, przez teren Białorusi do Polski i do Niemiec" - napisał szef niemieckiego MSW.

"Szczególnie mając na uwadze trudne uwarunkowania polityczne w stosunkach z Białorusią dziękuję panu oraz polskiej Straży Granicznej za ochronę naszej wspólnej granicy zewnętrznej, której celem jest zapobieżenie w miarę możliwości nielegalnej migracji przez Białoruś do krajów Unii Europejskiej" - podkreślił Seehofer.

Minister ocenił, że "ten problem nielegalnej migracji w coraz większym stopniu dotyka obok innych państw członkowskich Unii Europejskiej także szczególnie Niemcy". Zwrócił przy tym uwagę, że dzięki wymianie informacji Kamiński zna "aktualne ustalenia Policji Federalnej dotyczące sytuacji na naszej wspólnej granicy wewnętrznej".

Seehofer o wzmocnieniu wspólnych patroli polskiej i niemieckiej Służby Granicznej

"W obliczu stojących przed nami wspólnych wyzwań uważam za rozsądne dalsze odczuwalne wzmocnienie - poniżej progu tymczasowego przywrócenia kontroli granic wewnętrznych - naszych sprawdzonych wspólnych patroli polskiej i niemieckiej Służby Granicznej na granicy polsko-niemieckiej" - podkreślił Seehofer. "Mając na uwadze niewątpliwie znaczne obciążenie polskiej Straży Granicznej na granicy z Białorusią pragnę zaproponować znaczące zwiększenie w tym celu udziału funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Policji Federalnej" - zaoferował minister.

Według Seehofera, "aby móc skutecznie zapobiec dalszemu nielegalnemu przejazdowi do Niemiec, wspólne patrole powinny być prowadzone na bazie polsko-niemieckiej umowy o Policji przede wszystkim na terytorium Polski, oczywiście pod kierownictwem funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej".

Minister zapewnił również, że jest gotów udzielić wsparcia logistycznego np. w kwestii zakwaterowania migrantów i uchodźców. Zasugerował ponadto, "aby – w obliczu dalszych wyzwań, jakie niesie napływ migrantów – skorzystać ze wsparcia Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex".

"Pragnę raz jeszcze serdecznie podziękować panu za wsparcie w tym względzie oraz za sprawdzoną i niezmiennie konstruktywną współpracę Służb Granicznych naszych państw" - zakończył list Seehofer. 

Autor:pp/kg

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości