TVN24 | Polska

Straż Graniczna: 44 procent cudzoziemców z ośrodków złożyła wnioski w sprawie ochrony międzynarodowej

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP
Rzeczniczka SG: minionej doby odnotowaliśmy ponad pół tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy
Rzeczniczka SG: minionej doby odnotowaliśmy ponad pół tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicyTVN24
wideo 2/30
TVN24Rzeczniczka SG: minionej doby ponad pół tysiąca nielegalnego przekroczenia granicy (wideo z piątku)

Straż Graniczna poinformowała, że w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce przebywa obecnie 1490 osób. W tej grupie najwięcej jest obywateli Iraku - 735. 44 procent przebywających w placówkach złożyło wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Polski. Pogranicznicy przekazali też informacje, że w piątek doszło do 601 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Z informacji Straży Granicznej wynika również, że w nielegalnym przekraczaniu granicy Polski cudzoziemcom od sierpnia pomagały 164 osoby 13 różnych narodowości.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Rzeczniczka Straży Granicznej podporucznik Anna Michalska przekazała informację, że w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce przebywa obecnie 1490 osób. W tej grupie najwięcej jest obywateli Iraku - aż 735 osób oraz mężczyzn - 853.

Poinformowała, że tylko 44 procent spośród cudzoziemców przebywających w ośrodkach złożyło wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Polski.

OGLĄDAJ MATERIAŁ "CZARNO NA BIAŁYM" W TVN24 GO O DZIAŁANIACH REŻIMU ALAKSANDRA ŁUKASZENKI W SPRAWIE MIGRANTÓW

Jak wyjaśniła, "wszystkie ośrodki Straży Granicznej są strzeżone, gdyż przebywają w nich osoby, które nielegalnie dostały się na terytorium Polski". - Osoby, które legalnie się dostają i składają wnioski o ochronę międzynarodową są w otwartych ośrodkach - dodała.

SG: w piątek 601 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

Straż Graniczna poinformowała także, że 1 października na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 601 prób jej nielegalnego przekroczenia. Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 29 migrantów.

Wśród nich było: 23 obywateli Iraku, trzech obywateli Iranu, dwóch obywateli Angoli i obywatel Konga oraz za pomocnictwo pięciu cudzoziemców: dwóch obywateli Ukrainy, dwóch obywateli Syrii i obywatel Mołdawii.

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, a 1,5 tysiąca osób zostało zatrzymanych w głębi kraju i przewiezionych do ośrodków dla uchodźców. Tylko we wrześniu 7535 razy próbowano sforsować granicę między naszym krajem a Białorusią.

SG: ponad 160 osób zatrzymanych za pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy

SG podała także, że jej funkcjonariusze zatrzymali od sierpnia do końca września 164 osoby podejrzane o pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy. Wobec 14 zastosowano areszt.

Najwięcej osób zatrzymała podlaska Straż Graniczna, która chroni najdłuższy odcinek granicy z Białorusią. W ręce pograniczników z Podlasia wpadło tam 135 ludzi, którzy najczęściej usiłowali przewieźć nielegalnych imigrantów w głąb kraju lub do innych państw Unii Europejskiej. Nadbużańska Straż Graniczna zatrzymała cztery osoby za pomocnictwo.

Na odcinku granicy z Litwą zatrzymano także za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy Unii Europejskiej 25 osób. Wcześniej w krajach nadbałtyckich dochodziło do masowego przekraczania granicy z Białorusi i przechodzeniu na teren Unii Europejskiej.

Wśród zatrzymanych największą grupę stanowią obywatele Gruzji – 32 osoby, na drugim miejscu są Ukraińcy – 28, na trzecim obywatele polscy – 24, na czwartym Syryjczycy – 23,na piątym Irakijczycy – 12, następnie obywatele Tadżykistanu – 10, Turcji – 7, Rumunii – 6, a także po pięć osób z obywatelstwem niemieckim i białoruskim. SG zatrzymała ponadto pojedyncze osoby między innymi z Czech, Grecji, Finlandii.

Zatrzymani usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa z artykułu 264 par. 3 kodeksu karnego. Mówi on, że "kto organizuje innym osobom przekraczanie wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Wobec wszystkich cudzoziemców zatrzymanych za pomocnictwo, a do tej pory przebywających legalnie w Polsce, zostało równolegle wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej do powrotu z rygorem natychmiastowej wykonalności. Ich przymusowy wyjazd do kraju pochodzenia organizowany jest w ciągu 48 godzin, dodatkowo otrzymują zakaz wjazdu do krajów Schengen na pięć lat.

SG wydała ponad 700 zezwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym

Podporucznik Michalska poinformowała także, że od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano już ponad 700 zgód na wjazd do strefy objętej ograniczeniami związanymi z rozporządzeniem. - Na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wydano już 604 zgód na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym. Natomiast na obszarze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej – 111 - powiedziała. Większość składanych wniosków motywowana była koniecznością odwiedzin krewnych. Michalska zapewniła, że Straż Graniczna wnikliwie analizuje wnioski i nie wydaje zgód "z automatu".

Stan wyjątkowy

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. W czwartek wieczorem 30 września Sejm zgodził się na wnioskowane przez prezydenta przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni, a prezydent złożył swój podpis 1 października.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński mówił w czwartek w Sejmie, że "na granicy polsko-białoruskiej jest 4 tysiące funkcjonariuszy Straży Granicznej, 2,5 tysiąca żołnierzy, kilkuset policjantów z oddziałów prewencji i kontrterrorystycznych".

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@Straz_Graniczna

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości