Polska

Grand Press za stare mięso Dziennikarze TVN nagrodzeni

Polska

Uwaga TVN - Szymon Jadczak i Maciej Kuciel - nagrodzeni
TVN24Uwaga TVN - Szymon Jadczak i Maciej Kuciel - nagrodzeni

Dziennikarze Uwagi TVN – Szymon Jadczak i Maciej Kuciel - zdobyli nagrodę Grand Press 2009 w kategorii "News" za materiał "Dobre, bo szwedzkie". Reportaż o tym, że na polski rynek trafiło niemal dwieście ton kilkudziesięcioletniego mięsa. Dziennikarzem roku 2009 został, już po raz trzeci w swojej karierze, Tomasz Lis - prowadzący w TVP 2 audycję "Tomasz Lis na żywo". W tym roku głosowała rekordowa liczba 59 redakcji.

Reporterzy programu "Uwaga!" w TVN trafili na trop międzynarodowej afery mięsnej przy współpracy dziennikarzy szwedzkiego dziennika "Svenska Dagbladet". Nawet 26-letnie mięso trafiło do polskich przedszkoli, szkół, domów starców i sklepów spożywczych.

Tomasz Lis po raz trzeci

Dziennikarze Roku 2009 (TVN24)
Dziennikarze Roku 2009 (TVN24)TVN24

Dziennikarzem roku 2009 został, już po raz trzeci w swojej karierze, Tomasz Lis - prowadzący w TVP 2 audycję "Tomasz Lis na żywo". W głosowaniu polskich redakcji zdobył 41 punktów. Otrzymał statuetkę i samochód Citroën C5. Lis był już dwukrotnie uhonorowany tytułem Dziennikarza roku: w roku 1999 i – wraz z Marcinem Kąckim – w roku 2007.

W pierwszej piątce znaleźli się również Ewa Ewart (40 pkt.) której reportaże można było obejrzeć w TVN24, Piotr Zaremba z dziennika „Polska” (28 pkt.), Wojciech Jagielski z „Gazety Wyborczej” (25 pkt.) i Anita Werner z TVN 24 (25 pkt.)

Gdzie jest Jagielski?

Nagrodę przyznaną Wojciechowi Jagielskiemu odebrał w jego imieniu Piotr Stasiński. - Wojtek jest na kolejnej wojnie - tłumaczył nieobecność dziennikarza wicenaczelny "Gazety Wyborczej". Nie wiadomo dlaczego tłumaczył właśnie w taki sposób - gdy w tym samym czasie z TVN24 dzwoniono do stołecznej redakcji "Gazety" w zupełnie innej sprawie, Jagielski odebrał telefon na biurku kolegi, a więc był w Warszawie.

Piotr Stasiński odbiera nagrodę za Wojtka Jagielskiego (TVN24)
Piotr Stasiński odbiera nagrodę za Wojtka Jagielskiego (TVN24)TVN24

Inni zwycięzcy

W kategorii "Dziennikarstwo śledcze" nagrodę otrzymał Wojciech Cieśla z "Dziennika" za materiał śledczy: "Jak zarabia Transparency International" ujawniający, że szefowie organizacji prowadzą "nieprzejrzystą i nieetyczną działalność związaną m.in. z audytami antykorupcyjnymi".

Za reportaż telewizyjny nagrodę otrzymał Michał Matys, a audycja, która dała mu zwycięstwo, to "Kto pokazał tyłek Jaroszewiczowi?" (TVP 1). Reportaż opowiada o udanym strajku łódzkich włókniarek w 1971 roku.

Magdalena Skawińska dostała Grand Press w kategorii reportaż radiowy za audycję "Libacja" (Program I Polskiego Radia). Nagrodzony reportaż wspomina historię imprezy w redakcji "Przyjaciółki" w czerwcu 1967 roku, która - zmanipulowana - stała się pretekstem do antysemickich wystąpień I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki.

Za najlepszy reportaż prasowy nagrodzono Piotra Głuchowskiego i Marcina Kowalskiego z "Gazety Wyborczej", za tekst "Ukochany syn Wielkiego Wodza" ("Duży Format"). Odsłania on tajemnicę ambasadora Korei Północnej w Polsce, który jest rodzonym synem Kim Ir Sena i bratem przyrodnim Kim Dzong Ila oraz – być może – przyszłym władcą Korei Północnej.

Anita Werner nagrodzona
Anita Werner nagrodzonaTVN24

Angelika Kuźniak została laureatką w kategorii wywiad za rozmowę z pisarką Hertą Mueller. Tekst "Przećwiczyłam śmierć" opublikował "Duży Format".

Magdalenę Grzebałkowską z "Gazety Wyborczej" nagrodzono w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne za artykuł - także w "Dużym Formacie" - "Kocham cię. Zabijmy męża". Tekst opisuje działalność firmy CT Creative Team naciągającej ludzi na wysyłanie drogich SMS-ów, które potrafią zrujnować konto bankowe i życie.

Prof. Jan Hartman za artykuł "Chciałbym być sobą" o antysemityzmie i antypolonizmie oraz polepszeniu stosunków polsko - zydowskich, opublikowany w "Tygodniku Powszechnym" został nagrodzony w kategorii publicystyka.

Zgłoszono ponad 600 prac

Do tegorocznych nagród Grand Press zgłoszono 626 prac: tekstów, audycji radiowych i telewizyjnych, materiałów internetowych. Statuetki rozdawano w kategoriach: news, dziennikarstwo śledcze, publicystyka, reportaż (prasowy, telewizyjny, radiowy) wywiad i dziennikarstwo specjalistyczne. Jak zwykle najwięcej przysłano reportaży prasowych – 144. Jury Grand Press 2009 zakwalifikowało do finału 51 prac.

Zwycięzcy każdej kategorii dostali czeki równowartości 1000 euro.

Tytuł Dziennikarza Roku w poprzednich latach otrzymali: Jacek Żakowski (1997), Monika Olejnik (1998), Tomasz Lis (1999, 2007), Kamil Durczok (2000), Waldemar Milewicz (2001), Janina Paradowska (2002), Anna Marszałek (2003), Marcin Pawłowski (2004), Justyna Pochanke (2005), Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006), Marcin Kącki (2007) oraz Bogdan Rymanowski (2008).

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości