Polska

"Gram fair, używam prezerwatyw"

Polska

Aktualizacja:
"Gram fair, używam prezerwatyw"
TVN 24"Gram fair, używam prezerwatyw"

"Gram fair, używam prezerwatyw" oraz "Świętuj bezpiecznie, świętuj odpowiedzialnie" - pod takimi hasłami ruszyły właśnie kampanie skierowane do kibiców przyjeżdżających na Euro 2012.

- Chodzi o to, by kibice wszelkie ryzykowne zachowania takie jak uprawianie seksu, picie alkoholu czy zażywanie narkotyków, wykonywali możliwie bezpiecznie - mówił w TVN24 Maciej Nazarewicz ze Społecznego Komitetu ds. AIDS, który koordynuje jedną z akcji. - Pewnych zachowań nie da się uniknąć - dodał.

W ramach kampanii "FAIR PLAY" w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie, gdzie będą odbywały się mecze, wolontariusze będą rozdawać prezerwatywy. Z kolei kampania "SAFE GAMES" obejmuje swoim zasięgiem także Kraków.

Jak mówi Nazarewicz, podczas podobnych imprez kibice często uprawiają seks bez zabezpieczenia, co przekłada się na wysokie ryzyko zakażenia HIV.

- Naszym zadaniem jest sprawić, aby kibice nie byli zagrożeniem dla siebie, ale też dla mieszkańców miast w których odbywają się mecze - tłumaczyła w "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Agata Kwiatkowska, pracownik Społecznego Komitetu ds. AIDS.

Palić czy nie?

W ramach kampanii "SAFE GAMES" zagraniczni kibice będą też informowani o tym, jak polskie prawo traktuje na przykład kwestię zażywania miękkich narkotyków. - Przyjechanie do Polski i zapalenie jointa może nie oznaczać dla kibica z Portugalii czy Czech tego samego, co dla polskiego wymiaru sprawiedliwości - tłumaczy Nazarewicz. Dlatego wolonatariusze mają przestregać kibiców, co może ich spotkać ze strony polskiej policji.

- My nie oceniami. My będziemy pokazywać kibicom, w jaki sposób można się zachowywać bezpiecznie - mówi Kwiatkowska.

Istotne ryzyko

Eksperci szacują, że w Polsce jest 30-35 tys. osób z wirusem HIV, a spośród nich ponad połowa nie zdaje sobie sprawy, że jest zakażona. Specjaliści przyznali, że to niewiele w porównaniu do innych krajów, ale od 8 czerwca do 1 lipca, podczas mistrzostw Europy, stadiony w Polsce odwiedzą setki tysięcy kibiców z całego świata, a niektórzy mogą być nosicielami tego wirusa. Największe zagrożenie w ocenie Krajowego Centrum ds. AIDS mogą stwarzać kibice z Europy Wschodniej, gdzie mamy do czynienia z eksplozja epidemii HIV/AIDS. Ocenia się, że w Rosji jest 1,2 mln osób zakażonych wirusem HIV, a na Ukrainie od 300 do 500 tys.

Według ekspertów Polacy nie są przygotowani na to potencjalne zagrożenie, gdyż wielu uważa, że zakażenie HIV nas nie dotyczy. Tylko 9 proc. Polaków wykonało przynajmniej raz w życiu test w kierunku HIV.

Mądry przed szkodą

Osoby, które chcą się zbadać w kierunku wirusa HIV mogą to zrobić anonimowo i bezpłatnie w 31 punktach konsultacyjno-diagnostycznych na terenie całego kraju. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: www.aids.gov.pl. Gdyby było konieczne leczenie z powodu AIDS można skorzystać z leczenia przeciwwirusowego, które jest bezpłatne.

Autor: mk//kdj/roody / Źródło: TVN 24, PAP

Pozostałe wiadomości