Polska

Gowin: współpracownicy komunistycznych służb nie powinni mieć funkcji w instytucjach państwa

Polska

[object Object]
Gowin: współpracownicy komunistycznych służb bezpieczeństwa nie powinni sprawować funkcji w instytucjach państwowychtvn24
wideo 2/6

"Pracownicy i współpracownicy komunistycznych służb bezpieczeństwa nie mogą sprawować funkcji kierowniczych na uczelniach. Takie zasady powinny obowiązywać we wszystkich instytucjach państwowych" - wpis o tej treści pojawił się w niedzielę na profilu Jarosława Gowina.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego i lider partii Porozumienie opublikował wpis w mediach społecznościowych nie odnosząc go do żadnej konkretnej sprawy. Pisząc o przepisach obowiązujących w podlegających mu instytucjach, wyraził jednak opinię, że powinny się nimi kierować "wszystkie państwowe instytucje".

W piątek pojawiły się informacje, które opublikowała "Rzeczpospolita", dotyczące współpracy byłego prezesa spółki Srebrna związanej z PiS - Kazimierza Kujdy - ze Służbą Bezpieczeństwa PRL.

Kujda to bliski współpracownik prezesa Prawa i Sprawiedliwości i obecny prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Według informacji "Rz", Kujda współpracował z SB od 1979 roku. W związku z tymi doniesieniami, Kujda złożył w czwartek oświadczenie, w którym stwierdził, że w młodości "mógł podpisać jakieś dokumenty".

Były prezes Srebrnej w nagranej rozmowie

Postać Kazimierza Kujdy pojawił się także w publikacji "Gazety Wyborczej" z wtorku 5 lutego. Dziennik ujawnił stenogramy i nagrania z dwóch rozmów austriackiego biznesemena Geralda Birgfellnera z Kujdą z czerwca 2018 roku, które odbyły się w siedzibie NFOŚ. Dziennik napisał, że Kujda, który nie jest prezesem Srebrnej od 2015 roku (na tym stanowisku zastąpiła go jego żona), prowadził przed tą datą negocjacje w imieniu spółki.

CZYTAJ WIĘCEJ O TAŚMACH KACZYŃSKIEGO >

Autor: akr/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości