Polska

Gowin: Wiem ciut więcej niż reszta. To nie był zamach

Polska

Minister Gowin jest pewny, że w Smoleńsku doszło do katastrofy
tvn24Minister Gowin jest pewny, że w Smoleńsku doszło do katastrofy

- Jestem przekonany, że to była katastrofa - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. I dodał: - Ja na temat katastrofy smoleńskiej wiem ciut więcej niż ogół obywateli i mogę to powiedzieć z ręką na sercu - zaznaczył Gowin.

W ocenie ministra fakt, że coraz więcej osób wierzy w zamach, "to jest kwestia wiary, a nie racjonalnych argumentów". - Nie znajduję żadnych racjonalnych argumentów, żeby mówić, że to było cokolwiek innego niż tragiczna katastrofa - powiedział Gowin.

Ufam ministrowi

Szef resortu sprawiedliwości skomentował też gest ministra Sikorskiego, który zwrócił się do szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton, aby podczas szczytu UE-Rosja formalnie została podniesiona kwestia potrzeby zwrotu przez Rosjan wraku Tu-154M.

- Ja mam pełne zaufanie do ministra Sikorskiego. Myślę, że nie miał szczególnych złudzeń co do reakcji strony rosyjskiej, przyszłej reakcji, bo do rozmowy ma dopiero dojść. Widocznie pan minister uznał, że najwyższa pora, żeby wykorzystać narzędzie nacisku ze strony UE - powiedział Gowin.

MSZ Rosji w odpowiedzi na propozycję Sikorskiego odpowiedziało "skrajnym zdumieniem" i zaznaczyło, że wrak zostanie w Rosji do końca śledztwa. - Moim zdaniem nie ma to żadnego związku z prowadzonym śledztwem. To jest świadoma polityka rosyjska, obliczona na antagonizowanie Polaków - skomentował minister sprawiedliwości.

Ważna rzecz

Gowin, pytany, co jego zdaniem powinno stać się z wrakiem po powrocie do Polski, stwierdził: - Ten wrak jest potrzebny nam wszystkim, bo stał się rzeczą symboliczną. Być może powinien byc elementem pomnika upamiętniającego czy to parę prezydencką, czy - jak ja bym wolał - wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej - ocenił minister.

Autor: mn/tr / Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości