Gowin: Po Lacie nie spodziewam się honorowej decyzji

Polska

tvn24Gowin: Uważa, że Lato i Smuda powinni odejść

Gdyby prezes PZPN Grzegorz Lato miał odrobinę honoru podałby się do dymisji, ale mówiąc szczerze nie spodziewam się po nim takiej decyzji - powiedział w programie "Jeden na jeden" minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Jego zdaniem, po porażce Polski na Euro 2012 powinien odejść też trener reprezentacji Franciszek Smuda.

Według Gowina, Euro 2012 bardziej "zawalił" Smuda niż piłkarze. - Mieliśmy na boisku 11 zawodników, ale nie mieliśmy zespołu. Widać, że zawodnicy nie są zgrani, nie ma schematu działania - powiedział minister.

Dodał, że w jego opinii słowa Smudy, iż "niczego nie spieprzył" w związku z Euro 2012 najlepiej świadczą o tym, że powinien odejść.

- Inna sprawa, kto go powinien zastąpić. Z przykrością muszę powiedzieć, że wśród polskich trenerów żadnego poważnego kandydata nie wiedzę. Nasza szkoła trenerska zatrzymała się na poziomie lat 80. - stwierdził Gowin.

"PZPN to potworny obciach"

Minister sprawiedliwości ostro skrytykował też Polski Związek Piłki Nożnej, który - jak się wyraził - jest instytucją rodem z PRL-u pod względem personalnym i mentalności.

Przyznał, że rząd zastanawia się nad tym, co zrobić z PZPN, brak jest jest jednak podstaw prawnych.

- Jesteśmy państwem prawa, i ja nie wiedzę podstaw, aby wprowadzać do PZPN-u kuratora - przyznał Gowin. Przypomniał, że już tak bywało, i nie odniosło to żadnych skutków. - Jedną sprawą jest to, jak funkcjonuje PZPN, wszyscy mamy poczucie, że to jest - mówiąc najdelikatniej - potworny obciach. A druga sprawa, to znaleźć podstawę prawną, żeby państwo mogło ingerować w działalność niezależnego stowarzyszenia, mającego poważne "plecy" za granicą - powiedział Gowin.

"Toleruje patologie"

Pytany, co dziś powinien zrobić prezes PZPN Grzegorz Lato, minister sprawiedliwości odpowiedział: - Gdyby miał odrobinę honoru podałby się do dymisji, ale mówiąc szczerze, nie spodziewam się po nim takiej decyzji.

Dodał, że gdyby Lato był choć w drobnym ułamku tak wartościowym człowiekiem, jak świetnym był kiedyś piłkarzem, wiedziałby co zrobić.

- Natomiast to on toleruje te wszystkie patologie, które towarzyszą działalności PZPN, ten cały anachronizm tej instytucji - powiedział Gowin. I dodał: - Dopóki Grzegorz Lato nie ustąpi ze stanowiska, w PZPN nie dojdzie do żadnych pozytywnych zmian.

Jednak Laty w PZPN, zdaniem Gowina, nie ma kto zastąpić, bo "nie ma w kim wybierać".

"Polska pokazała piękną twarz"

Minister sprawiedliwości pochwalił jednocześnie spoób przygotowania Euro 2012 i to, że Polska - jak to określił - pokazała przy okazji piłkarskich mistrzostw "piękną twarz" niezależnie od kiepskiego występu naszej reprezentacji.

Gowin rezygnacji Laty się nie spodziewatvn24

Autor: mac//kdj/k / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Magazyny:
Raporty: