TVN24 | Polska

Gowin o dwóch wariantach na wybory. "Drugi jest dużo gorszy z punktu widzenia PiS-u"

TVN24 | Polska

Autor:
akw/tr
Źródło:
TVN24
Gowin: pół roku przed wyborami trzeba zrobić szczegółowe badanie i wtedy podjąć decyzję, co do liczby list
Gowin: pół roku przed wyborami trzeba zrobić szczegółowe badanie i wtedy podjąć decyzję, co do liczby listTVN24
wideo 2/10
TVN24Gowin: pół roku przed wyborami trzeba zrobić szczegółowe badanie i wtedy podjąć decyzję, co do liczby list

Źle byłoby, gdyby opozycja poszła do wyborów całkiem podzielona, bo to oznaczałoby prawdopodobnie trzecią kadencję rządów Prawa i Sprawiedliwości - powiedział w "Faktach po Faktach" Jarosław Gowin. Były polityk Zjednoczonej Prawicy w programie rysował możliwe dla opozycji scenariusze na przyszłoroczne wybory parlamentarne.

Gościem sobotniego wydania "Faktów po Faktach" w TVN24 był Jarosław Gowin - były wicepremier i szef Porozumienia, który kilka godzin wcześniej na konwencji partii przedstawił jej propozycje programowe.

- Dziś jestem jednym z polityków tworzących opozycję przygotowującą się do wyborów. Jeszcze nie wiadomo na jakich listach, czy to będzie jedna lista, czy dwie, czy więcej - mówił.

W tym kontekście został zapytany, co go łączy z Donaldem Tuskiem. - Po pierwsze przeszłość, po drugie chęć odsunięcia PiS-u od władzy - odpowiedział, zauważając, że są też rzeczy, które obu polityków dzielą.

- Ja mam serce bardziej po prawej stronie. Donald Tusk kiedyś był konserwatywnym liberałem, konserwatywnym wolnorynkowcem, ale wiele lat temu powiedział, że z biegiem lat stał się socjaldemokratą. Ja na pewno żadnych skłonności socjaldemokratycznych nie mam - zaznaczył.

OGLĄDAJ CAŁĄ ROZMOWĘ Z JAROSŁAWEM GOWINEM W TVN24 GO

Gowin: z Tuskiem łączy mnie przeszłość i chęć odsunięcia PiS-u od władzy
Gowin: z Tuskiem łączy mnie przeszłość i chęć odsunięcia PiS-u od władzy TVN24

Pytany o pomysł Tuska w sprawie jednej listy opozycji na wybory, Gowin odparł, że zapoznał się ostatnio z badaniem, które brało pod uwagę zarówno jedną listę opozycji, jak i dwie. Jedna centroprawicowa, jak mówił, łączyłaby Porozumienie, PSL i Polskę 2050, a druga centrolewicowa - Platformę Obywatelską i Lewicę.

- Okazało się, że ten drugi wariant jest dużo gorszy z punktu widzenia PiS-u. To znaczy przewaga opozycji w tym wariancie jest wyraźna - tłumaczył.

Jarosław Gowin w "Faktach po Faktach"TVN24

Proponował przy tym, żeby na pół roku przed wyborami parlamentarnymi (zaplanowanymi na 2023 rok) przeprowadzić "szczegółowe badanie" i "wtedy podjąć decyzję, czy potrzebna jest jedna czy dwie listy". - Źle byłoby, gdyby opozycja poszła do wyborów całkiem podzielona, bo to oznaczałoby prawdopodobnie trzecią kadencję rządów Prawa i Sprawiedliwości - ocenił.

Gowin dodał, że w "wariancie Tuska", czyli jednej liście na wybory, "jest duże prawdopodobieństwo, że powtórzy się scenariusz z wyborów do Parlamentu Europejskiego" z 2019 roku, czyli wtedy gdy opozycja zjednoczona w Koalicji Europejskiej (PO, Nowoczesna, Lewica, PSL i Zieloni) przegrała z PiS-em.

Tusk: jednolita lista i zjednoczona opozycja, to niemal gwarancja zwycięstwa
Tusk: jednolita lista i zjednoczona opozycja, to niemal gwarancja zwycięstwaTVN24

Gowin: jestem w politycznym czyśćcu od roku

Gowin pytany był także o szefa ludowców Władysława Kosiniaka-Kamysza, który pojawił się na sobotniej konwencji Porozumienia. - To nie jest jeszcze koalicjant, to ugrupowanie (PSL-Koalicja Polska), któremu najbliżej programowo do Porozumienia - wyjaśnił Gowin.

Zapytany został w tym kontekście o słowa Marka Sawickiego z PSL, który w 2021 roku mówił, że Gowin "zdradził Tuska, zdradził Kaczyńskiego, zdradzi też Kosiniaka-Kamysza". - To dawne czasy, kiedy Marek Sawicki tak mówił. Od tamtej pory rozmawialiśmy - odpowiedział na to Gowin. - Jestem w politycznym czyśćcu od roku, ale udowodniłem, przy okazji wyborów kopertowych i Polskiego Ładu i lex TVN, że gotów jestem zaryzykować dla racji stanu i interesów państwa wszystko, na czele z funkcją wicepremiera - zapewniał.

Gowin dodał, że niczego z tego nie żałuje i przekonywał, że celem dla niego nie jest samo w sobie bycie u władzy, a realizacja programu.

Autor:akw/tr

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości