Gowin krytykuje prokuraturę, ale Seremeta oszczędza

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Gowin krytykuje Seremeta, ale nie chce go dymisjonować

Ani sprawa śmierci Madzi z Sosnowca, ani śledztwo w sprawie więzień CIA nie mają wpływu ma ocenę sprawozdania rocznego prokuratora generalnego - twierdzi ministerstwo sprawiedliwości. Tymczasem Jarosław Gowin ostro krytykuje prokuraturę i oskarża m.in. o przecieki z obu tych śledztw. Czy to oznacza, że minister chce doprowadzić do dymisji Seremeta? Resort Gowina zaprzecza.

Od miesiąca Gowin zapoznaje się ze sprawozdaniem Seremeta z jego działalności w 2011 roku. To od opinii ministra sprawiedliwości zależy, czy Donald Tusk będzie miał pretekst by doprowadzić do dymisji prokuratora generalnego. Jeżeli premier (na podstawie opinii Gowina) odrzuci sprawozdanie Seremeta to posłowie - w tym przypadku większością 3/5 głosów - mogliby zdjąć Seremeta ze stanowiska.

Jeszcze nie ocenił, a już krytykuje

Gowin w poniedziałek, w trakcie katowickiego Forum Nowej Gospodarki, zapowiedział, że oceni sprawozdanie Prokuratora Generalnego do połowy maja. Minister powiedział, że "z całą pewnością działalność prokuratury w roku 2011 daleka była od ideału”. - Nie trzeba dogłębnych studiów nad tym sprawozdaniem, by zgłaszać sporo zastrzeżeń. Nie ukrywam, że tonacja mojego sprawozdania będzie mocno krytyczna – mówił Gowin.

Wypowiedzi ministra wzbudziły oburzenie w prokuratorskim środowisku. - Nie dziwię się, że minister tak długo przygotowuje swoją opinię, sprawozdanie prokuratora generalnego jest obszerne zajmuje, ponad dwa tomy. Dziwię się jednak, że już teraz stwierdza, że jego opinia będzie krytyczna, zanim skończy oceniać sprawozdanie. To wyglądana na szukanie usprawiedliwienia dla planowanych przez rząd zmian w ustawie o prokuraturze – uważa prokurator Małgorzata Bednarek, prezes prokuratorskiego stowarzyszenia „Ad Vocem”.

A co na to Seremet? – Czekamy na końcową ocenę sprawozdania, w którym prokurator generalny w bardzo rzetelny sposób opisał działalność prokuratury w ubiegłym roku – odpowiada Mateusz Martyniuk, rzecznik prokuratora generalnego.

Przecieki z najważniejszych śledztw

Minister sprawiedliwości od kilku miesięcy, negatywnie wypowiada się o prokuraturze. Co dokładnie jej zarzuca? Ostatnio komentował śledztwa w sprawie śmierci półrocznej Madzi z Sosnowca i sprawę przedstawienia zarzutów Zbigniewowi Siemiątkowskiemu w związku z więzieniami CIA w Polsce. W marcu w mediach mówił o swoim rozczarowaniu postawą prokuratury zarzucając oskarżycielom przecieki z obu spraw. Gowin stwierdził, m.in. że wiele do życzenia pozostawia efektywność działań prokuratury i jej wewnętrzna szczelność.

- Nie przesądzałbym, kto stoi za przeciekami z obu z tych śledztw. Dostęp do tych materiałów ma więcej osób niż prokuratorzy, m. in. policjanci, służby specjalne, pełnomocnicy, podejrzani i pokrzywdzeni. Prokuratury prowadzą śledztwa, które mają wyjaśnić czy rzeczywiście doszło do przecieków, a jeśli tak, to kto i jakie informacje przekazywał z obu spraw – komentuje w rozmowie z tvn24.pl słowa ministra rzecznik Seremeta.

Chcieli zdymisjonować Seremeta?

Minister Gowin przytaczał sprawę Madzi także jako argument za rządowym projektem reformy prokuratury, który przewiduje wprowadzenie parlamentarnej formy kontroli nad oskarżycielami. - Wiele razy, np. przy sprawie Madzi z Sosnowca, albo w związku z konfliktem Prokuratury Generalnej z wojskową, mówiono mi "zrób coś", ale takiej możliwości nie miałem – mówił na początku marca minister w radiu TOK FM. Politycy PO, z którymi nieoficjalnie rozmawialiśmy twierdzili, że w planach reformy brane było pod uwagę skrócenie kadencji Seremeta jako Prokuratora Generalnego (trwa ona 6 lat, do 2016 roku). Pretekstem miałyby być "głębokie zmiany w funkcjonowaniu prokuratury" przewidziane w reformie Gowina.

Sprawa Madzi bez znaczenia

Czy w takim razie krytyczna ocena przez Gowina sprawy Madzi i więzień CIA będzie miała wpływ na jego opinię o sprawozdaniu Seremeta? Okazuje się, że nie. - Stanowisko ministra bezpośrednio odnosić się będzie do treści przedłożonego przez prokuratora generalnego sprawozdania – odpowiedziała Patrycja Loose, rzeczniczka Gowina. Loose podkreśla, że oceniane może być tylko to, co w sprawozdaniu i co działo się w ubiegłym roku. - Sprawa Madzi dotyczy roku 2012 roku - mówi Loose.

Ciężko pracowali

Ani sprawa Madzi ani więzienia CIA nie są wymienione w sprawozdaniu Seremeta, więc Gowin formalnie nie może ich ocenić. - W tym dokumencie nie ma mowy o żadnych śledztwach. Istnieje ustawowy zakaz informowania premiera o prokuratorskich postępowaniach – dodaje Martyniuk. Sprawozdanie dotyczy przede wszystkim statystyki i kierunków działań prokuratury. W 2011 roku w prokuraturach było zarejestowanych aż 1 mln 189 tys. 666 spraw karnych. – Prokuratorzy pracują w trudnych warunkach, a mimo to udało im się zmniejszyć liczbę starych spraw i skuteczniej oskarżać – przekonuje rzecznik Seremeta.

Jednak nie zdymisjonują

Czy przy okazji reformy Gowin zamierza zdymisjonować Seremeta? - Przygotowywane w ministerstwie sprawiedliwości propozycje zmian w ustawie o prokuraturze nie będą wymagały skrócenia ani zakończenia kadencji obecnego Prokuratora Generalnego - odpisała nam Patrycja Loose. Sam minister w poniedziałek

Rząd powie, że w tym roku zwalczamy korupcję, a w następnym roku ścigamy złodziei samochodów. A to spowoduje, że prokuratorzy będą odkładać na bok inne, ważne sprawy. Prawo nakłada na nas obowiązek traktowania wszystkich przestępstw w jednakowy sposób Prokurator Małgorzata Bednarek, prezes Stowarzyszenia "Ad Vocem"

Prokurator "zadaniowany" przez rząd

Dodał, że prokurator generalny ma po prostu związane ręce. A to ma zmienić reforma. Najważniejszą planowaną zmianą jest jednak wprowadzenie obowiązku realizowania przez prokuraturę zadań zleconych przez rząd. A to już budzi opór prokuratorów. - Rząd powie, że w tym roku zwalczamy korupcję, a w następnym roku ścigamy złodziei samochodów. A to spowoduje, że prokuratorzy będą odkładać na bok inne, ważne sprawy. Prawo nakłada na nas obowiązek traktowania wszystkich przestępstw w jednakowy sposób - mówi prokurator Bednarek.

Maciej Duda (m.duda2@tvn.pl)/fac

- Wprowadzenie kontroli parlamentarnej nad działalnością prokuratury oraz włączenie prokuratury w realizację polityki karnej rządu przy utrzymaniu zasady niezależności prokuratorów w ramach prowadzonych postępowań przygotowawczych; - Zwiększenie uprawnień Prokuratora Generalnego w zakresie doboru kadry prokuratorskiej oraz precyzyjne określenie uprawnień prokuratorów przełożonych w stosunku do prokuratorów prowadzących postępowania przygotowawcze; - Wprowadzenie zmian w zakresie organizacji prokuratur poprzez racjonalne i równomierne rozłożenie obciążenia pracą prokuratorów. Ministerstwo dodaje, że nie planuje powołania nowej, stałej sejmowej komisji, która miałaby kontrolować prokuratorów. Zmiany w przepisach mają być gotowe w maju. Jakie zmiany w przepisach o prokuraturze chce wprowadzić Gowin?

Źródło: tvn24.pl, PAP