Polska

Gowin: KRS jest sędzią we własnej sprawie. Pozostaję przy swoim

Polska

Jarosław Gowin skomentował stanowisko KRS
tvn24W piątek w Sejmie Gowin stanowczo pozostał przy swoim stanowisku.

- W KRS ogromną większość stanowią sędziowie. Zatem Rada jest tutaj sędzią we własnej sprawie, jest stroną. Z szacunkiem przyjmuję jej stanowisko i pozostaję przy swoim - powiedział w Sejmie minister sprawiedliwości, komentując orzeczenie KRS, że nie miał prawa żądać przekazania akt spraw szefa Amber Gold.

Według dokumentu, do którego dotarła TVN24, Gowin miał jedynie możliwość zewnętrznego nadzoru nad sądami. Nie mógł żądać dostarczenia akt spraw sądowych.

W piątek w Sejmie minister stanowczo obstawał przy swoim stanowisku. - Gdybym rzeczywiście nie miał prawa dostępu do akt, to nie byłbym w stanie wywiązać się ze swojego konstytucyjnego obowiązku jakim jest przekazanie pełnej informacji polskiemu Sejmowi i za jego pośrednictwem opinii publicznej. Bardzo bym chciał, żeby środowisko sędziowskie znalazło w sobie więcej gotowości do samorozliczenia, a mniej do surowego oceniania innych - powiedział minister.

Zmiany tak, ale

W swoim stanowisku Rada wskazała też konieczność dostosowania przepisów rozporządzenia do nowej ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. - Jeżeli będzie istniała potrzeba dostosowania prawa, to uważam, że najpierw powinien się na ten temat wypowiedzieć Trybunał Konstytucyjny, a jeżeli jego orzeczenie będzie wskazywało na potrzebę takiej modyfikacj, to ona powinna iść w kierunku dokładnie odwrotnym do tego, co postuluje KRS - ocenił Gowin.

I podkreślił, że "treść rozporządzenia była nowelizowana w styczniu tego roku". - Dokładnie pod kątem dostosowania jej do wymogów znowelizowanej ustawy - zapewnił minister.

Autor: mn/fac/k / Źródło: TVN24, tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości