Bocian na Święto Niepodległości. Pawłowicz protestuje, Google tłumaczy


Wyszukiwarka Google uczciła Święto Niepodległości specjalną grafiką. W polskiej wersji strony napis przybrał biało-czerwone barwy, a jedna z literek została zastąpiona … bocianem. Dlaczego nie orłem, pytają zaskoczeni internauci, a posłanka Pawłowicz protestuje.

Google na Święto NiepodległościGoogle

Doodle to specjalnie przygotowywane przez Google grafiki, które przypominają najważniejsze wydarzenia i osoby zarówno dla świata, jak i poszczególnych państw.

Polska odsłona wyszukiwarki uczciła 11 listopada i z okazji Narodowego Święta Niepodległości przybrała biało-czerwone barwy. Największe zaskoczenie i oburzenie wywołał jednak symbol, który zastąpił jedną z literek "o". Na ilustracji, zapewne zdaniem autorów jako symbol Polski, pojawił się bocian.

Kłamliwy przekaz

Na nietypowy pomysł Google zareagowała m.in. posłanka Krystyna Pawłowicz. Swoje oburzenie wyraziła we wpisie na Facebooku. "Dlaczego GOOGLE dziś, w dniu największego polskiego Święta Niepodległości witają nas biało-czerwonym zgarbionym, starym bocianem z poszarpanymi, pokrwawionymi piórami, a nie wizerunkiem dumnego białego orła, symbolu walki i niepodległości? PROTESTUJĘ przeciwko temu kłamliwemu przekazowi i fałszywej nauce!"

Krystyna Pawłowicz oburzona bocianem w grafice Googlefacebook

Swojego oburzenia nie kryją też inni internauci, którzy zastanawiają się, co było motywacją twórcy.

Witam Wszyskich.Nie rozumiem Google, od kiedy bocian jest symbolem Niepodległości Polski? pic.twitter.com/PEOb4I1fhj— Dariusz (@dareckin) listopad 11, 2015

"@SzJadczak: No to już po Google pic.twitter.com/DeNp3dxhLY" profesor Pawłowicz eksploruje granice śmieszności ;)— UmaR (@uma_rachela) listopad 11, 2015

I tak Google obok Żyda, ateisty i kebaba zostało wrogiem polskiego patriotyzmu.— Tony Montana (@luzak666) listopad 11, 2015

czy tylko mnie zastanawia, dlaczego na googlach jest bocian a nie orzeł xd— sturdy (@nuttygirlxd) listopad 11, 2015

-Jaki znak twój? -Bocian biały Dzięki Google pic.twitter.com/4BPSNIbaT0— Krakers (@Spanish_Dream_) listopad 11, 2015

Wyjaśnienia Google

Google tłumacząc swoją decyzję o zamieszczeniu w Doodle bociana, wyjaśnił, że na całym świecie Polska kojarzy się ludziom właśnie z tym ptakiem.

- Co roku, kiedy zima zbliża się na południową półkulę, bociany ruszają na północ. Ich podróż jest spektakularna. Pokonują tysiące kilometrów, ponad wzburzonymi morzami, ścigając słoneczne lato. Jedna czwarta z nich kończy lot w jednym konkretnym miejscu - w Polsce. Polska, której niepodległość wspominamy co roku w listopadzie, co roku jest domem dla 40 tysięcy par bocianów. To więcej niż gdziekolwiek na świecie. Dziś świętujemy różnorodność, wolność i naturalne bogactwa Polski - czytamy w Google News.

[object Object]
Adam Bielan komentuje nieobecność Jarosława KaczyńskiegoJeden na Jeden TVN24
wideo 2/30

Autor: kl / Źródło: tvn24.pl, Google News

Pozostałe wiadomości