Polska

Głosy z wyborów nie będą zniszczone? Jest zalecenie PKW

Polska


Państwowa Komisja Wyborcza zaleciła komisjom, by nie występowały do Archiwum Państwowego o niszczenie kart do głosowania po wyborach samorządowych - dowiedział się tvn24.pl. To reakcja na napływające do PKW apele o zachowanie kart w związku z nieprawidłowościami, do jakich miało dochodzić w czasie wyborów.

Po zliczeniu głosów obwodowe komisje wyborcze zabezpieczyły wszystkie karty, zarówno te wypełnione, jak i te, które nie zostały wykorzystane. Zostały one przekazane w depozyt odpowiednim organom władzy samorządowej: wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi.

Jak podkreślił w rozmowie z tvn24.pl Jacek Zakrzewski z biura prasowego PKW, urzędnicy nie mają jednak do nich dostępu. Mogą być one udostępnione jedynie na wniosek sądu, który prowadzi postępowanie odwoławcze po wyborach. Zwykle, po zakończeniu wszystkich postępowań urzędnicy występują o zgodę na zniszczenie kart z głosowania. Tym razem jednak może być inaczej.

Zalecenie PKW

W związku z problemami z liczeniem głosów po wyborach samorządowych i doniesieniami o nieprawidłowościach pojawiły się apele różnych środowisk, by karty do głosowania nie były niszczone. Niektórzy obawiają się, że w tych okręgach, gdzie nie pojawią protesty wyborcze, karty zostaną zniszczone już 31 grudnia.

Z petycją wystąpił Klub Jagielloński. "Zachowanie wszystkich kart do głosowania jest jedyną gwarancją, że wyniki wyborów będzie można zweryfikować poprzez poddanie kart analizie statystycznej jak i kryminalistycznej" - napisano.

W odpowiedzi PKW w środę wydało komunikat, w którym "zaleciła" dyrektorom delegatur Krajowego Biura Wyborczego, aby "nie występowali o zgodę na brakowanie dokumentów z tych wyborów" - zarówno z pierwszej jak i drugiej tury.

Dodano, że o zmianie tych zaleceń będzie informował odrębny komunikat.

Zgoda Archiwum Państwowego

Do sądów niemal codziennie trafiają kolejne protesty wyborcze. Można je wnosić w ciągu 14 dni od dnia wyborów, a sąd ma 30 dni na ich rozpoznanie. Ich rozstrzygnięcie często wymaga wglądu do kart wyborczych. Te z kolei, zgodnie z rozporządzeniem ministra kultury po upływie 30 dni od wydania przez sądy prawomocnych orzeczeń, mogą ulec zniszczeniu.

Najpierw jednak o zgodę na ich brakowanie (zniszczenie) występuje dyrektor właściwej miejscowo delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Ostateczną decyzję podejmuje dyrektor właściwego oddziału Archiwum Państwowego.

Zawiódł system

Podczas wyborów samorządowych 16 listopada system informatyczny nie zadziałał prawidłowo. Awaria spowodowała, że wyniki zostały ogłoszone tydzień po nich. Na skutek problemów z liczeniem głosów do dymisji podało się ośmiu z dziewięciu członków PKW. II tura wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta odbędzie się 30 listopada w 890 gminach. Wyborcy będą wybierać spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze uzyskali najlepszy wynik.

Skład PKW uzupełniony. Ośmiu nowych sędziów, sami mężczyźni
Skład PKW uzupełniony. Ośmiu nowych sędziów, sami mężczyźnitvn24
wideo 2/20

Autor: db/kka / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości