Polska dysponowała sześcioma głosami, tyle było przeciw. "Wnioski nasuwają się same"

Polska

Mazur o głosowaniu w ENCJ: wnioski nasuwają się sametvn24
wideo 2/35

Decyzja Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa o zawieszeniu członkostwa w tej organizacji polskiej Krajowej Rady Sądownictwa była niemal jednogłośna. Przeciw było tylko sześć głosów. Jak się okazuje, najprawdopodobniej wszystkie z nich były głosami przewodniczącego KRS Leszka Mazura.

Leszek Mazur, przewodniczący nowej, wyłonionej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa poinformował w poniedziałek, że Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) zdecydowała o zawieszeniu polskiej KRS w prawach członka tej organizacji.

Oddano 100 głosów za zawieszeniem polskiej KRS, 6 przeciw i 9 wstrzymujących się.

Sześć głosów dla Mazura, sześć głosów przeciwko

Statut ENCJ głosi, że przy głosowaniu na Zgromadzeniu Ogólnym "każdemu członkowi przysługuje sześć głosów".

"W przypadku, kiedy w ramach Stowarzyszenia działa kilku członków pochodzących z tego samego państwa członkowskiego UE, członkowie ci powinni rozdzielić swoje 6 głosów pomiędzy siebie, a następnie powiadomić Przewodniczącego o dokonanym podziale" - czytamy w statucie Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa.

Polską Krajową Radę Sądownictwa reprezentował w poniedziałek w Bukareszcie tylko jej przewodniczący Leszek Mazur. Miał więc do dyspozycji sześć głosów.

"Wnioski nasuwają się same"

Najprawdopodobniej więc wszystkie sześć głosów przeciwko wykluczeniu nowej KRS były głosami Mazura. Tak też informował obecny w Bukareszcie reporter TVN24 International Michał Tracz.

Z informacji reportera wynika, że od głosu wstrzymali się Bułgarzy. "Oznacza to, że Węgrzy albo zagłosowali za zawieszeniem Polski, albo rozdzielili swoje głosy (jest taka opcja) i częściowo się wstrzymali. Ale na pewno nie głosowali przeciwko" - napisał Tracz na Twitterze.

Przewodniczący nowej KRS zapytany przez dziennikarzy o wyniki głosowania odpowiedział, że "głosowanie było niejawne", a on sam "nie chciałby upubliczniać szczegółów".

- Ale wnioski nasuwają się same - zaznaczył.

Komunikat ENCJ

Rada Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) 16 sierpnia stwierdziła, że polska Krajowa Rada Sądownictwa nie spełnia wymogów niezależności od władzy wykonawczej.

"Rada zaproponowała członkom ENCJ zawieszenie członkostwa KRS z powodu niespełniania wymogów ENCJ o niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej" - stwierdziła w wydanym wówczas komunikacie. Rada Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa zwracała również uwagę, że Krajowa Rada Sądownictwa nie zapewnia "niezależności polskiego sądownictwa".

21 czerwca delegacja tej instytucji odwiedziła Warszawę i po niej "dostała odpowiedzi od KRS" na pytania, jakie zadała.

"Biorąc pod uwagę odpowiedzi KRS i po przestudiowaniu wszystkich innych, istotnych materiałów (m.in. stanowiska Stowarzyszenia Sędziów Polskich), Rada stwierdza, że KRS nie spełnia już wymagań do członkostwa w ENCJ" - stwierdzono.

Pełne stanowisko ENCJ w sprawie KRS >

Autor: ads//now / Źródło: tvn24.pl