Polska

Głodówka w konińskim szpitalu. Już trzeci dzień

Polska

Protest w szpitalu w Koninie
TVN24Protest w szpitalu w Koninie

Sobota jest trzecim dniem głodówki dziewięciu pracowników Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie. Pracownicy domagają się podwyżek wynagrodzeń, na co szpital nie ma pieniędzy. Protest rozpoczął się 20 lutego.

W miniony czwartek dyrekcja placówki zaproponowała protestującym zawieszenie na miesiąc akcji strajkowej i jednorazową wypłatę miliona zł w formie kwartalnych premii. Strajkujący odrzucili te propozycje i ośmiu z nich rozpoczęło w tym dniu głodówkę.

Według szefowej Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Marzeny Kamińskiej, protestujący złagodzili postulaty - zrezygnowali z żądania 600-złotowych podwyżek i wnioskują o kwartalne dodatki po 200 zł brutto do podstawy pensji wypłacanej od 1 kwietnia. Podwyżka miałaby objąć 1200 pracowników etatowych.

Chcą głodować

Uważamy, że w ten sposób zdrowie i życie pacjentów jest narażone na niebezpieczeństwo. Strajk jest legalny i dyrekcja nie powinna przywracać planowych przyjęć Szefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Marzena Kamińska

Kamińska powiedziała, że do udziału w strajku głodowym zapisane są już następne osoby. Poinformowała też, że związkowcy złożyli w prokuraturze zgłoszenie podejrzenia przestępstwa przez dyrekcję szpitala, która przywróciła od czwartku planowe przyjęcia i operacje chorych.

- Uważamy, że w ten sposób zdrowie i życie pacjentów jest narażone na niebezpieczeństwo. Strajk jest legalny i dyrekcja nie powinna przywracać planowych przyjęć - stwierdziła.

Tymczasem rzecznik prasowy szpitala Leszek Czajor zaznaczył, że oddziały mają zapewnioną obsługę, a zdrowie i życie chorych nie jest narażone na niebezpieczeństwo.

Czajor powiedział, że szpital nie ma pieniędzy, by spełnić oczekiwania protestujących. Dodał, że propozycja zawieszenia strajku na miesiąc jest związana ze stratami ponoszonymi przez szpital z powodu nierealizowania w pełni kontraktu z NFZ. Czajor nie podał wysokości tych strat.

Wysokie kontrakty

Według Kamińskiej kontrakty lekarskie powinny być renegocjowane, ponieważ są zbyt wysokie. Jej zdaniem część pieniędzy można byłoby wtedy przeznaczyć na podwyżkę pensji protestujących. Dodała, że personel nie otrzymał od 4 lat żadnych podwyżek i obecnie pensje wynoszą średnio 3060 zł brutto.

Koniński szpital zatrudnia 1200 pracowników etatowych oraz 180 lekarzy na kontraktach. Placówka posiada 24 oddziały z 849 łóżkami. Na ten rok szpital podpisał kontrakt w wysokości ponad 122 mln zł. W porównaniu z 2011 r. jest on wyższy o 6,2 mln zł. Wartość wykonanych i niezapłaconych przez NFZ świadczeń w 2011 r. wyniosła 18,1 mln zł.

Kamińska zapowiedziała, że w najbliższy poniedziałek w urzędzie marszałkowskim w Poznaniu ma się odbyć spotkanie z protestującymi.

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości