Polska

Gliński nie wystąpi w środę w Sejmie. Zmiany w regulaminie do komisji, prace w zwykłym trybie

Polska

Aktualizacja:
Gliński nie wystąpi w środę w Sejmie. Zmiany w regulaminie do komisji, prace w zwykłym trybie
tvn24PiS i SLD chcą zmian w sejmowym regulaminie

Kandydat PiS na premiera prof. Piotr Gliński nie będzie mógł wystąpić podczas zaplanowanej na środę debaty w sprawie wniosku o wotum nieufności dla rządu. Wnioski o zmianę regulaminu Sejmu, umożliwiającą mu takie wystąpienie, zostały skierowane do komisji regulaminowej Sejmu. Będą rozpatrywane w normalnym trybie.

Prawo i Sprawiedliwość chciało, aby kandydat tej partii na premiera prof. Piotr Gliński, który nie jest posłem, mógł wystąpić podczas środowej debaty nad wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska.

PiS i SLD zgłosiły w związku z tym projekty zmian w regulaminie Sejmu. Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka poinformowała po poniedziałkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów, które zajmowały się wnioskami, że będą one procedowane w normalnym trybie i trafią do komisji.

Jak wyjaśniła, oznacza to, że prof. Piotr Gliński nie będzie mógł wystąpić podczas zaplanowanej na środę debaty w związku z wotum nieufności dla rządu. Komisja regulaminowa i spraw poselskich, która ma rozpatrzyć projekty zbiera się we wtorek o godz. 16.

Przypomnijmy, że w marcu 2013 r. podczas debaty nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu Tuska, marszałek Ewa Kopacz nie zgodziła się na wystąpienie kandydata PiS na premiera w Sejmie. Jarosław Kaczyński wyjął wówczas tablet i rozpoczął odtwarzanie przemówienia prof. Glińskiego.

Jarosław Kaczyński odtwarza przemówienie Glińskiego z tabletu
Jarosław Kaczyński odtwarza przemówienie Glińskiego z tabletutvn24

Zmienią regulamin?

Poparcie dla wniosków zapowiada Twój Ruch. Politycy tej partii stwierdzili, że absurdalna jest sytuacja, gdy kandydat na premiera wskazany we wniosku nie może się wypowiedzieć. Z kolei politycy PO mają wątpliwości, czy należy przyjmować takie zmiany.

Wiceszefowa klubu PO Iwona Śledzińska-Katarasińska zwróciła uwagę, że "istotą wniosku o konstruktywne wotum nieufności nie jest wskazanie kandydata na premiera, tylko wotum nieufności dla urzędującego premiera i całego rządu".

Platforma oświadczyła, że swoje stanowisko w sprawie zmian w regulaminie "wypracuje" do poniedziałkowych posiedzeń Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów.

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński poinformował, że ludowcy są sceptyczni wobec projektów zmiany regulaminu Sejmu. - Nie można zmieniać regulaminu dla potrzeb jednej partii - podkreślił. Dodał, że Piotr Gliński nie jest posłem, dlatego nie ma mandatu, by zabierać głos w Sejmie.

Autor: MAC, db\mtom/kdj / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl

Pozostałe wiadomości