Polska

Giertych oddaje Warszawę Jurkowi

Polska

Aktualizacja:
TVN24Roman Giertych zaproponował Markowi Jurkowi start z pierwszego miejsca listy LPR w Warszawie

Liga Prawicy Rzeczypospolitej - pod taką nazwą porozumienie wyborcze utworzyły LPR, UPR i Prawica Rzeczypospolitej. Roman Giertych namawia Marka Jurka, by startował z pierwszego miejsca w Warszawie, a on sam walczyłby o poselski mandat w Lublinie - dowiedział się portal tvn24.pl

Partie w poniedziałek wstępnie podzieliły się miejscami na listach wyborczych do Sejmu. Liga Polskich Rodzin, Unia Polityki Realnej i Prawica RP wystartują jako jeden komitet wyborczy pod nazwą Liga Prawicy Rzeczpospolitej - w skrócie LPR. Dzięki temu skrót ma być nadal czytelny dla wyborców. Dlaczego komitet? Bo próg wyborczy dla komitetu wynosi 5 proc., zaś dla koalicji wyborczej - aż 8 proc. Liga zapłaci też za kampanię.

Najwięcej "jedynek" w 41 okręgach wyborczych przypadło LPR, 14 - otrzymała Prawica, zaś 10-11 UPR.

LPR stara się, by twarzą kampanii był Marek Jurek. - Taka propozycja ze strony Romana Giertych rzeczywiście padła. Marszałek jeszcze się zastanawia - przyznaje Szymon Ruman, rzecznik Prawicy RP. Jurek rozważa jeszcze inne rozwiązanie - jego ludzie pójdą z list Ligi do Sejmu, a on sam wystartuje niezależnie do Senatu.

Jednak nieoficjalnie wiadomo, że działacze Prawicy intensywnie namawiają go do startu w Warszawie. Argumentują, że ich ugrupowanie nie jest w stanie samodzielnie dostać się do Sejmu i ponieść kosztów kampanii. Artur Zawisza dostał już od LPR "jedynkę" w okręgu podwarszawskim, Marian Piłka w Siedlcach a Dariusz Kłeczek na Podkarpaciu. Lider LPR Roman Giertych, który do tej pory startował z Warszawy, ubiegałby się wtedy o poselski mandat z Lublina. - Chcemy pokazać, że nie tylko stolica się liczy - mówi współpracownik Giertycha.

Lider UPR Janusz Korwin-Mikke ma startować z pierwszego miejsca listy LPR w Gdańsku. Jego ugrupowanie otrzyma "jedynki" także w innych dużych miastach - m.in. w Krakowie i w Poznaniu.

LPR liczy, że porozumienie z małymi partiami prawicowymi pozwoli jej dostać się do Sejmu. Z kolei Artur Zawisza z Prawicy RP tak uzasadniał na konferencji prasowej wyborcze porozumienie z LPR i UPR: - W ten sposób chcemy pokazać, że prawicowi wyborcy nie są skazani na PiS.

Cele Ligi Prawicy Rzeczpospolitej to: polityka rodzinna, silna pozycja Polski za granicą, wzrost gospodarczy, obniżenie podatków, większościowa ordynacja wyborcza oraz zniesienie finansowania partii z budżetu państwa

Małgorzata Czyczło, Aleksandra Majda

Źródło: tvn24.pl; reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości