Polska

Gersdorf dziękuje adwokatom i sędziom za "bardzo dużą odwagę"

Polska

Dyskusje o polskim sądownictwie nie cichną (Materiał "Polska i Świat", 23.11.18)
Dyskusje o polskim sądownictwie nie cichną (Materiał "Polska i Świat", 23.11.18)tvn24
wideo 2/35

Czas jest ekstraordynaryjny, środowiska sędziowskie i adwokackie współdziałają teraz w celu obrony konstytucji i praworządności - podkreślała w piątek Małgorzata Gersdorf, Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego. Podziękowała sędziom i adwokatom za "bardzo dużą odwagę" w tych działaniach. O wsparciu dla środowiska sędziów zapewniał w imieniu adwokatów Jacek Trela, prezes Naczelnej rady Adwokackiej.

W piątek w Warszawie zorganizowana została konferencja "Sędziowie i Adwokaci w służbie Niepodległej. Postawy wobec władzy 1918-2018. Czy historia może nas czegoś nauczyć?" współorganizowanej przez Stowarzyszenie imienia profesora Zbigniewa Hołdy, Naczelną Radę Adwokacką w Warszawie, Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, Stowarzyszenie Sędziów Themis oraz Uniwersytet Warszawski.

"Głęboki ukłon i podziękowanie"

Przemawiając na otwarcie konferencji - jako pierwsza - prezes Sądu Najwyższego mówiła, że w "tak zwanych normalnych czasach" środowiska sędziowskie i środowiska adwokackie nie stykają się ze sobą, "bo zawsze jest podejrzenie, że mogą mówić o sprawach, które są na wokandzie".

- Czas jest ekstraordynaryjny i pięknie się stało, że środowisko sędziowskie i środowisko adwokackie razem ze sobą współdziałają w celu obrony konstytucji i praworządności - powiedziała Gersdorf.

Dodała, że obrona praworządności i konstytucji wymaga od sędziów "bardzo dużej odwagi". - Nigdy nie spodziewałam się, że sędziowie sądów powszechnych tak wspaniale będą się zachowywać, za co im składam głęboki ukłon i podziękowanie - powiedziała Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego.

Podziękowała też adwokatom. - Co my, biedni sędziowie, byśmy zrobili, jak nas wzywają na postępowania dyscyplinarne bez adwokata. To oni umieją występować w sądzie. Dziękuję im, że są, nie obawiają się i że nas bronią - oświadczyła.

Gersdorf dodała też, że "dzięki adwokatom i ich podstawie Sąd Najwyższy zawsze opowiadał się za niezależnością i niezawisłością sądownictwa jako podstawą praworządności".

"Wierzę, że sędziowie i adwokaci obronią demokrację"

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela nawiązując do przemówienia Gersdorf podkreślił, że sędziowie i adwokaci w ostatnich latach potrafią zgodnie współpracować w obronie demokracji bez żadnych podejrzeń o stronniczość i obronę własnych interesów. - Wierzę, że sędziowie i adwokaci obronią demokrację - powiedział Trela.

Jak podkreślił, niezwykle ważne jest utrzymanie odrębności władzy sądowniczej. - Niezależne sądy to dzisiaj jedyna szansa na obronę demokracji. Niezależne sądy są ostoją demokracji. Dlatego adwokatura tak żarliwie wspiera walkę sędziów o niezależność sądów i ich wewnętrzną niezawisłość - oświadczył.

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej podkreślił, że dla adwokatury jest "nie do zaakceptowania prowadzenie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, którzy wydają wyroki, które nie podobają się władzy".

Trela o prowadzeniu postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów: nie do zaakceptowania

W ostatnich miesiącach przed rzecznikiem dyscyplinarnym sędziów sądów powszechnych przesłuchano wielu sędziów. We wrześniu rzecznik dyscyplinarny w charakterze świadków przesłuchał sędziów: prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia sędziego Krystiana Markiewicza i rzecznika tego stowarzyszenia sędziego Bartłomieja Przymusińskiego oraz sędzię Ewę Maciejewską z Łodzi, która zadała w końcu sierpnia pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Przesłuchiwany wtedy był także sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya, który na kanwie jednej ze spraw kryminalnych postanowił wystąpić z pytaniem do TSUE. W połowie października sędzia Tuleya został ponownie przesłuchany jako świadek przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego. Pierwsze przesłuchanie dotyczyło udziału sędziego Tulei w życiu publicznym, zaś drugie - pytań prejudycjalnych do TSUE.

- Nie do zaakceptowania jest prowadzenie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, którzy wypowiadali się krytycznie o zmianach w wymiarze sprawiedliwości. Nie do zaakceptowania jest też prowadzenie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, którzy prowadzą działania edukacyjne o konstytucji - mówił Trela.

Dodał, że adwokaci muszą mówić krytycznie i protestować wobec tych postępowań dyscyplinarnych.

Trela zapewnił sędziów, że adwokaci wiedzą o postępowaniach dyscyplinarnych i monitorują to zjawisko. - Nie pozwolimy, żeby tym sędziom stała się krzywda za działania propaństwowe i prospołeczne - oświadczył.

W piątkowej konferencji uczestniczyli liczni przedstawiciele środowiska adwokackiego i sędziowskiego. W dyskusji głos zabrali między innymi profesor Adam Strzembosz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Rymar czy profesor Andrzej Friszke.

Autor: kb//now / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości