Polska

Gersdorf do sędziów: wzywam i proszę, trzymajmy się wewnętrznej niezawisłości

Polska

[object Object]
Gersdorf: uważam, że muszę dokończyć kadencję. Wypowiedź z 26 wrześniatvn24
wideo 2/35

Mogą odebrać nam niezależność tego sądu, mogą zniszczyć gwarancje niezawisłości, ale nikt i nic nie jest w stanie przekreślić naszej niezawisłości wewnętrznej - powiedziała w środowym wystąpieniu do sędziów Sądu Najwyższego I prezes Małgorzata Gersdorf.

Wystąpiła ona podczas pierwszej części uroczystości z okazji 100-lecia Sądu Najwyższego. Mówiąc o "wewnętrznej niezawisłości", powiedziała: - Wzywam, proszę i nawołuję, abyśmy się jej wszyscy trzymali.

"Syrenie śpiewy polityków"

- W przeciwnym razie kiedyś, gdy już nasze postaci zostaną jedynie cienką warstewką tuszu odciśniętego na kartkach papieru, na których wydrukowano nasze postanowienia, wyroki i uchwały, nikt nie wspomni nas z szacunkiem, na jaki we własnych oczach dzisiaj zasługujemy - dodała Gersdorf w wystąpieniu, którego treść przekazał zespół prasowy SN.

Jak mówiła I prezes, dzieje SN "skłaniają do namysłu nad gotowością poświęcenia własnych interesów dla dobra ogółu". - Będąc sędzią, nie można się nikomu nie narazić – toga to nie ubiór dla ludzi ceniących komfort psychiczny i święty spokój. Dlatego proszę: nie zwracajmy uwagi na syrenie śpiewy polityków, nie uciekajmy też od stosowania prawa w formalizm niezrozumiałych, lecz dla każdego wygodnych uzasadnień - apelowała.

100-lecie Sądu Najwyższego

I prezes SN wystąpiła podczas pierwszej części obchodów 100-lecia SN, w której udział wzięli sędziowie SN i sędziowie w stanie spoczynku, a także jego pracownicy. Podczas uroczystości w gmachu Sądu Najwyższego wręczono okolicznościowe medale pamiątkowe. Otwarto także wystawę pt. "100-lecie Sądu Najwyższego i sądownictwa powszechnego", która będzie dostępna do końca listopada.

Druga część uroczystości odbędzie się w czwartek na Zamku Królewskim. Uroczystość poprzedzi msza święta w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela, skąd zaproszeni goście przejdą na Zamek Królewski. Zaproszono przedstawicieli najwyższych władz.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Rafał Guz

Raporty:
Pozostałe wiadomości