"2020 będzie rokiem, w którym Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz"

Polska

Mosbacher: w 2020 roku Polacy będą mogli podróżować do USA bez wizTVN 24
wideo 2/11

Jestem przekonana, że procedury związane z przystąpieniem Polski do programu ruchu bezwizowego zakończą się do końca roku - powiedziała ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. Zadeklarowała, że "2020 będzie rokiem, w którym Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz".

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w piątek, że zgodził się na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego. Biuro prasowe Białego Domu wyjaśniło później w komunikacie, że oświadczenie prezydenta oznacza, iż Departament Stanu formalnie nominował Polskę do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program).

Jak wówczas podała ambasada USA w Polsce, Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego wymaga przeprowadzenia dodatkowych procedur administracyjnych ze strony amerykańskiego rządu, aby sfinalizować przystąpienie Polski do programu ruchu bezwizowego. Według placówki procedury te potrwają kilka miesięcy.

Włączenie do programu ruchu bezwizowego pozwala na podróżowanie do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych na 90 dni.

Do USA bez wizy. Pytania i odpowiedzi. CZYTAJ WIĘCEJ >

Mosbacher: w 2020 roku Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher powiedziała w poniedziałek dziennikarzom, że jest przekonana, iż procedurę uda się przeprowadzić do końca roku. Według niej jest to "najostateczniejsza data". - 2020 będzie rokiem, w którym Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz - zadeklarowała.

Wyjaśniła, że obecnie muszą zostać przeprowadzone jedynie procedury administracyjne. - Kiedy to zostanie zakończone, sekretarz do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego prześle notę doradczą do Kongresu Stanów Zjednoczonych mówiącą, że Polska spełniła wszystkie wymogi i może dołączyć do programu ruchu bezwizowego - powiedziała ambasador.

Autor: ads//plw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: