Ambasador USA: od dawna powtarzam, że Polska jest liderem w NATO

TVN24

Aktualizacja:
Georgette Mosbacher w Giżycku o stosunkach polsko-amerykańskich (wideo z 8 lipca)tvn24
wideo 2/25

Polska jest jednym z siedmiu krajów, które w 2019 roku wydadzą 2 procent PKB lub więcej na obronność - napisała na Twitterze ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

Mosbacher na Twitterze poinformowała, że w 2019 roku Stany Zjednoczone wydadzą 3,42 procent PKB na obronność, co - jak zauważyła - stanowi 22 procent całego budżetu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podkreśliła również, że "Polska jest jednym z 7 krajów, które w 2019 r. wydadzą 2 proc. PKB lub więcej na obronność". "Gratulacje! Od dawna powtarzam, że Polska jest liderem w NATO!" - napisała amerykańska ambasador.

Zgodnie ze znowelizowaną w 2017 roku ustawą o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych RP, wydatki na obronność mają stopniowo wzrastać do 2,5 procent PKB w roku 2030.

Błaszczak: celem jest zwiększenie liczebności armii

8 lipca na polsko-amerykańskim pikniku wojskowym w Giżycku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił, że "Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt".

- Przykładem tego najnowocześniejszego sprzętu są moździerze samobieżne Rak razem z wozami dowodzenia, które miałem zaszczyt przekazać – mówił Błaszczak. Dodał, że jego celem jest zwiększenie liczebności armii, czemu służy kampania rekrutacyjna "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej", prowadzona także w Giżycku, modernizacja techniczna armii i jak najmocniejsze osadzenie w strukturach NATO, a szczególnie zacieśnianie relacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Przypomniał decyzję o powołaniu 18. Dywizji Zmechanizowanej, a także kontrakty ze stroną amerykańską na zestawy obrony powietrznej Patriot oraz artylerii rakietowej HIMARS. Dodał, że trwają negocjacje w sprawie zakupu przez Polskę wielozadaniowych samolotów bojowych F-35.

20 lat Polski w NATO

12 marca minęło 20 lat od przystąpienia Polski do NATO. Polska, Czechy i Węgry wstąpiły do NATO 12 marca 1999 r. jako pierwsze państwa dawnego bloku wschodniego.

CZYTAJ: 20 lat temu Polska wstąpiła do NATO >

Autor: js/mtom / Źródło: PAP, tvn24.pl