Generał Kraszewski po raz trzeci wezwany do centrali kontrwywiadu

Polska

Generał Kraszewski jest "prześwietlany" przez SKW [materiał "Faktów" TVN z 23 listopada]Fakty TVN
wideo 2/7

Generał Jarosław Kraszewski, najbliższy wojskowy doradca prezydenta Andrzeja Dudy został ponownie wezwany do Służby Kontrwywiadu Wojskowego - dowiedział się portal tvn24.pl w dwóch niezależnych źródłach.

To już trzecia wizyta generała Jarosława Kraszewskiego w centrali wojskowego kontrwywiadu. Służba Kontrwywiadu Wojskowego prowadzi "postępowanie kontrolne sprawdzające" dotyczące certyfikatów dyrektora departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi w prezydenckim Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Uruchomienie postępowania - na mocy ustawy o ochronie informacji niejawnych - automatycznie zawiesiło generałowi dostęp do tajemnic krajowych, NATO-wskich i Unii Europejskiej. W praktyce uniemożliwiło mu to również pracę w departamencie BBN.

Koniec postępowania?

Sprawa certyfikatu generała jest oznaką konfliktu pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą a ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. W efekcie tego sporu po raz pierwszy nie doszło do awansów generalskich w armii najpierw w Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia, a następnie w Święto Niepodległości 11 listopada. Brak jest również mianowań oficerskich.

- Sprawa należy do najbardziej gorących i jej szczegóły zna tylko kilka osób, kierownictwo służby, a także sam minister Macierewicz - usłyszeliśmy od jednego z funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Jednak - biorąc pod uwagę praktykę stosowania ustawy o ochronie informacji niejawnych - trzecia już wizyta może oznaczać, że SKW chce zakończyć postępowanie dotyczące certyfikatu: może wydać decyzję o trwałym cofnięciu dostępu do tajemnic generałowi lub decyzję o przywróceniu mu certyfikatów.

Co bada pani kapitan

Jak ustaliliśmy, postępowanie sprawdzające, czy generał Kraszewski jest godzien powierzania mu tajemnic prowadzi kobieta oficer, która zaczynała służbę w Wojskowych Służbach Informacyjnych, zlikwidowanych w 2006 roku. Likwidatorem WSI był wówczas Antoni Macierewicz. Gdy niedawno awansowała na stopień kapitana, minister Macierewicz osobiście jej pogratulował.

Według nieoficjalnych informacji mediów pani kapitan weryfikuje między innymi sprawę podejrzanych - według SKW - kontaktów generała Kraszewskiego z ukraińskimi wojskowymi. Według tych informacji generał miał przyjąć butelkę wódki od ukraińskich żołnierzy podczas wspólnych ćwiczeń na poligonie.

Inny wątek, który ma budzić wątpliwości kapitan, dotyczy motocyklowej pasji generała Kraszewskiego. Służba sprawdza doniesienia medialne, czy brał on udział w rajdach motocyklowych do Katynia i przy tej okazji nawiązał relacje z rosyjskim klubem motocyklowym Nocnych Wilków, darzonym sympatią przez prezydenta Rosji.

Skarga do premier i sądu

Jeśli wtorkowa wizyta w SKW skończy się odebraniem certyfikatu generałowi Kraszewskiemu, będzie on mógł zaskarżyć decyzję do premier Beaty Szydło. W praktyce odwołanie będzie rozpatrywał koordynujący służby specjalne minister Mariusz Kamiński. W przypadku, gdyby podtrzymał decyzję wojskowego kontrwywiadu, generałowi Kraszewskiemu pozostanie skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Autor: Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl)//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24