Polska

Gdzie służyli żołnierze?

Polska

Aktualizacja:
TVN24W bazie w Mirosławcu panuje żałoba

Niepowetowane straty podczas środowej katastrofy samolotu CASA poniosły 1. Brygada Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie skąd pochodziło dziewięciu oficerów i 12. Baza Lotnicza w Mirosławcu, gdzie służyło pięć ofiar wypadku.

1. Brygada Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie powstała w 1998 roku. Jej lotnicy chronią granice powietrzne Polski. Do ich zadań należy także wspieranie wojsk lądowych i współdziałanie z Marynarką Wojenną. Żołnierze z jednostek podległych bazie biorą udział w ćwiczeniach organizowanych zarówno w kraju jak i za granicą.

Podczas środowej katastrofy zginęło dziewięciu żołnierzy służących w Świdwinie, w tym dowódca 1. Brygady Lotnictwa Taktycznego, Gen. Brygady Andrzej Andrzejewski. W wypadku pod mirosławskim lotniskiem śmierć ponieśli też: Podpułkownik Zdzisław Cieślik, szef szkolenia I Brygady Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie Major Robert Maj z sekcji szkolenia lotniczego I Brygady Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie Major Mirosław Wilczyński, szef sekcji techniki lotniczej I Brygady Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie Pułkownik Dariusz Maciąg, dowódca 21 Bazy Lotniczej w Świdwinie Major Piotr Firlinger, szef sekcji techniki lotniczej 21 Bazy Lotniczej w Świdwinie Podpułkownik Wojciech Maniewski, dowódca 40 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie Kapitan Leszek Ziemski, instruktor bezpieczeństwa lotów 40 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie Kapitan Grzegorz Stepaniuk, szef techniki lotniczej 40 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie

2007 rok, słowackie Migi 29 w bazie wojskowej w Świdwinie 21 baza lotnicza

Baza w Mirosławcu Istnieje od 2001 roku i powstała w oparciu o likwidowany wówczas 8. Pułk Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego oraz 42. batalionu łączności. Na stale stacjonuje 8. Eskadra Lotnictwa Taktycznego. W katastrofie

Służący w niej ludzie przede wszystkim zajmują się szkoleniem lotników, logistyką i zabezpieczają działalność eskadr lotniczych. Utrzymują też w gotowości śmigłowce ratowinicze wchodzące w skład jednostek ćwiczących na pobliskich poligonach.

W Mirosławcu służyło pięć ofiar czwartkowej katastrofy:

Pułkownik Jerzy Piłat, dowódca 12 Bazy Lotniczej w Mirosławcu

Podpułkownik Dariusz Pawlak, szef sekcji techniki lotniczej 12 Bazy Lotniczej w Mirosławcu

Major Grzegorz Jułga, zastępca dowódcy 8 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Mirosławcu

Kapitan Paweł Zdunek, dowódca klucza lotniczego 8 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Mirosławcu

Kapitan Karol Szmigiel, dowódca klucza technicznego 8 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Mirosławcu

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości