Polska

Koalicja Obywatelska nie wystawi kandydata na prezydenta Gdyni

Polska

Jednym z projektów prezydenta Szczurka jest budowa w Gdyni Parku Centralnego. Wizualizacja z 2017 roku
Jednym z projektów prezydenta Szczurka jest budowa w Gdyni Parku Centralnego. Wizualizacja z 2017 rokuUM Gdynia
wideo 2/22

Koalicja Obywatelska nie wystawi w Gdyni własnego kandydata na prezydenta. PO i Nowoczesna zwrócą się natomiast do mieszkańców o poparcie urzędującego prezydenta miasta, Wojciecha Szczurka.

- Podjęliśmy decyzję, by nie wystawiać kandydata na prezydenta miasta Gdyni. Będziemy wzywać naszych wyborców do poparcia aktualnie rządzącego Gdynią prezydenta Wojciecha Szczurka. Takie podejście jest zbieżne z fundamentalnym celem Koalicji Obywatelskiej, jakim jest obrona niezależności samorządów przed zaanektowaniem ich przez PiS. Gdynia nie zasługuje na to, żeby zdominowało ją państwo PiS - powiedział w czwartek na konferencji prasowej przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Gdyni poseł Tadeusz Aziewicz.

"Stabilność rządzenia Gdynią"

Poseł podkreślił że Koalicja Obywatelska "nie chce stać w jednym szeregu" z kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdyni posłem PiS Marcinem Horałą "przeciwko niezależnemu prezydentowi".

Aziewicz podkreślił, że Koalicja Obywatelska docenia dorobek prezydenta i "stabilność rządzenia Gdynią".

- Mamy też szereg programowych postulatów. Te postulaty będą zgłaszane w trakcie kampanii wyborczej przez naszych kandydatów do samorządu. Liczymy na realizację tych postulatów. Być może w przyszłej, powyborczej koalicji w mieście Gdynia - zaznaczył poseł PO.

Według przewodniczącej Nowoczesnej w Pomorskiem, posłanki Ewy Lieder, współpraca w ramach Koalicji Obywatelskiej jest spowodowana tym, że "barbarzyńcy stoją u bram miast i taranują te bramy". - Dzisiaj jesteśmy zobowiązani wobec Polaków i Polek, żeby być razem i wspólnie walczyć, żeby ci barbarzyńcy nie zajęli naszych miast - podkreśliła posłanka.

Koalicja Obywatelska wystawi 38 kandydatów do Rady Miasta Gdyni we wszystkich okręgach. - Mamy na listach doświadczone osoby i nowicjuszy, mamy aktywistów miejskich i ludzi z rad dzielnic. Gdynia zasługuje na dobrych radnych i ta ekipa gwarantuje sukces wyborczy - oświadczyła Lieder.

20 lat u władzy

Wojciech Szczurek rządzi Gdynią od 1998 roku. W tym roku po raz kolejny wystartuje z ramienia lokalnego ugrupowania pod nazwą "Samorządność".

W dotychczasowych wyborach Szczurek zdobywał rekordowo wysokie poparcie mieszkańców. Pierwsze wybory bezpośrednie na prezydenta Gdyni, w 2002 roku, wygrał, uzyskując ponad 77 procent głosów. W 2006 roku zagłosowało na niego prawie 86 procent gdynian, a najlepszy wynik - ponad 87 procent głosów, zdobył w wyborach w 2010 roku. W 2014 roku uzyskał z kolei 79 procent poparcia.

Autor: mm//kg/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Głowala / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Pozostałe wiadomości