Polska

Po ataku na synagogę. "Gdańsk zarumienił się ze wstydu"

Polska

Na nagraniu widać mężczyznę, który wybił szybę (wideo bez dźwięku)
Na nagraniu widać mężczyznę, który wybił szybę (wideo bez dźwięku)KMP Gdańsk
wideo 2/3

Reakcja na zło jest ważniejsza od samego aktu zła - powiedział w czwartek naczelny rabin Polski Michael Schudrich podczas spotkania przed budynkiem synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu. W tej świątyni w środę nieznany sprawca zbił kamieniem szybę w oknie. Prezydent miasta Paweł Adamowicz ocenił, że był to "akt barbarzyński".

Spotkanie potępiające atak na synagogę zostało zorganizowane z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób.

"Szaleńcy i ludzie źli zdarzają się wszędzie"

- Zawsze mamy obowiązek pamiętać: zło zawsze będzie, ale nasza reakcja na zło jest ważniejsza od samego aktu zła. Dziękuję bardzo, reakcja dzisiaj to prawdziwa twarz Gdańska - mówił Schudrich. Przewodniczący Związku Gminy Wyznaniowych Żydowskich RP Lesław Piszewski podkreślił, że środowy "przykry incydent" podczas kończących modlitw Jom Kipur "nie jest w stanie zakłócić dobrosąsiedzkich relacji i stosunków, jakie są pomiędzy Żydami a Polakami, między Żydami a innymi wyznaniami". - Dziś, 24 godziny od tego wydarzenia jest już wstawiona szyba, to jest tylko rzecz materialna. To jest symbol, że bardzo szybko uporaliśmy się z tym i naprawiliśmy tę szkodę. Krzywdy, te materialne można łatwo naprawić, znacznie trudniej jest zabliźnić ranę, która powstaje w psychice człowieka. Ale chciałbym, aby to było incydentalne zdarzenie, które jest bez precedensu. Bo ostatni raz takie wydarzenie w Gdańsku miało miejsce 80 lat temu w latach 30., w Polsce może 30 lat temu w Warszawie zdarzył się podobny przypadek. Także nie należy tutaj czynić uogólnień, że coś złego się dzieje - dodał Piszewski. Zaznaczył również, że "szaleńcy i ludzie źli zdarzają się wszędzie". - To jeden człowiek, nie wiemy, jaka była jego inspiracja – dodał.

"Akt barbarzyński"

- Wczoraj wieczorem Gdańsk zarumienił się ze wstydu - powiedział w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

- Podczas święta Jom Kipur ktoś do synagogi wrzucił kamień. Atak na świątynię, atak na modlących się ludzi zawsze jest aktem barbarzyńskim. Nie ma zgody na to, by w Gdańsku takie zachowania miały miejsce. Jom Kipur to dzień, w którym każdy Żyd powinien prosić osoby przez niego skrzywdzone o przebaczenie. Wczoraj to wy zostaliście skrzywdzeni. Od wieków jesteście ważną częścią wspólnoty gdańskiej, wspólnoty solidarności, wolności i otwartości. Wierzę głęboko, że ten skandaliczny wybryk nigdy tego nie zmieni, że zawsze Gdańsk będzie otwarty i przyjazny – dodał. Przemawiał także biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Wiesław Szlachetka. - Podczas dnia Jom Kipur przed wzejściem pierwszej gwiazdy, kiedy odmawiana była modlitwa, podczas której nasi bracia w wierze uznają, że Bóg przesiada się z tronu prawa na tron miłosierdzia ktoś zbezcześcił to święte miejsce zgromadzania i czas święta. Dzisiaj gromadzimy się tutaj, aby wyrazić naszą łączność i solidarność z naszymi braćmi i wspólnotą żydowską, gdańską – mówił biskup.

Symboliczne odsłonięcie okna

Głos zabrali również przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku Michał Samet oraz proboszcz Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Gdańsku ksiądz Sebastian Niedźwiedziński. Na zakończenie spotkania przemawiające osoby wzięły udział w symbolicznym odsłonięciu nowego okna w synagodze. W oknie Nowej Synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu szybę wybito w środę w godzinach popołudniowych. Policja poszukuje sprawcy przestępstwa. Opublikowano wizerunek mężczyzny zarejestrowany przez kamery monitoringu.

Autor: ads//kg / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości