Samorządowcy uczcili pamięć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

[object Object]
Obchody pierwszej rocznicy śmierci Pawła Adamowiczatvn24
wideo 2/35

Rok po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza przedstawiciele miast Unii Metropolii Polskich spotkali się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, aby uczcić pamięć samorządowca. Podczas konferencji po zakończeniu spotkania oświadczenie złożył między innymi Piotr Adamowicz, brat zamordowanego. - W ostatnich dniach wielokrotnie pytano mnie, czy jego śmierć zmieniła coś w życiu publicznym. Nic nie zmieniła - powiedział.

Rok temu zmarł prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który dzień wcześniej został zaatakowany nożem przez Stefana W. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W poniedziałek w Gdańsku została odsłonięta tablica upamiętniająca wieloletniego prezydenta miasta.

W ramach obchodów pierwszej rocznicy śmierci prezydenta Adamowicza we wtorek samorządowcy z kilku polskich miast spotkali się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, gdzie odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Unii Metropolii Polski.

W wydarzeniu uczestniczyli między innymi żona zamordowanego Magdalena i jego brat Piotr, a także prezes Zarządu Unii Metropolii Polski, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz prezydenci: Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz, Poznania - Jacek Jaśkowiak, Sopotu - Jacek Karnowski, Warszawy - Rafał Trzaskowski i Wrocławia - Jacek Sutryk.

"Czy jego śmierć zmieniła coś w życiu publicznym? Nic nie zmieniła"

Po zakończeniu spotkania odbyła się konferencja. Oświadczenie złożył między innymi Piotr Adamowicz.

- W ostatnich dniach wielokrotnie pytano mnie, czy jego śmierć zmieniła coś w życiu publicznym. Nic nie zmieniła (...). Postępowanie mediów narodowych i bliskich władzy tworzy atmosferę publicznego przyzwolenia na falę hejtu, mnożenie gróźb i obelg anonimowych i nieanonimowych nadawców - mówił.

W jego ocenie w ostatnim czasie szczególnym obiektami takich ataków stali się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki. - Organy państwowe nie robią nic, aby temu zapobiec - dodał Piotr Adamowicz.

- Zatrzymajmy tę falę nienawiści, której towarzyszy groźba przemocy. Rok temu jej ofiarą był mój brat. Postawmy jej także tamę w sposób instytucjonalny. Ludzie, którzy posługują się hejtem i oszczerstwami, muszą być ścigani i karani - apelował.

Piotr Adamowicz: Wielokrotnie pytano mnie, czy śmierć Pawła zmieniła coś w życiu publicznym. Nic nie zmieniła
Piotr Adamowicz: Wielokrotnie pytano mnie, czy śmierć Pawła zmieniła coś w życiu publicznym. Nic nie zmieniłatvn24

"Wierzę, że będzie to żywy pomnik Pawła"

Magdalena Adamowicz zapowiedziała powstanie naukowo-badawczego Instytutu Pawła Adamowicza.

- Chcę, aby instytut pomagał w codziennym zarządzaniu miastem i państwem oraz w krzewieniu postaw patriotyzmu lokalnego i narodowego. Ma to być instytut, który będzie łączył Polaków i zakopywał rowy, które Polacy między sobą zbudowali. Wierzę, że będzie to żywy pomnik Pawła - mówiła.

Magdalena Adamowicz zapowiedziała powstanie naukowo-badawczego Instytutu Pawła Adamowicza
Magdalena Adamowicz zapowiedziała powstanie naukowo-badawczego Instytutu Pawła Adamowiczatvn24

"Oddajemy my hołd, aby ta śmierć nie była zapomniana"

Tadeusz Truskolaski przypomniał, że Paweł Adamowicz dwukrotnie przewodniczył Unii Metropolii Polskich. Zapowiedział, że każdego roku styczniowe posiedzenie zarządu UMP będzie się odbywało w Gdańsku, aby oddać hołd zamordowanemu samorządowcowi.

- Paweł doskonale łączył patriotyzm gdańszczanina z patriotyzmem ogólnopolskim. Był wielkim Europejczykiem. Oddajemy mu hołd, aby ta śmierć nie była zapomniana, abyśmy wyciągnęli z niej wnioski. Będziemy nawoływać, aby mowa nienawiści zniknęła z naszego życia politycznego - zapowiedział Truskolaski.

"Rok temu mieliśmy do czynienia z mordem politycznym"

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski zauważył, że Paweł Adamowicz był pomysłodawcą utworzenia Europejskiego Centrum Solidarności, które powstało między innymi po to, aby nigdy więcej nie powtórzyła się tragedia Grudnia 1970 roku.

- Rok temu mieliśmy do czynienia z mordem politycznym i trzeba o tym głośno mówić. Nikt nie rozliczył tych, którzy do tego mordu się przyczynili, a dla nas są to między innymi media publiczne (...). Jest to poważne oskarżenie, ale musi ono wybrzmieć, aby nigdy więcej nie doszło do podobnej tragedii - mówił.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski: rok temu mieliśmy do czynienia z mordem politycznym
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski: rok temu mieliśmy do czynienia z mordem politycznymtvn24

Unia Metropolii Polskich

Unia Metropolii Polskich powstała w Krakowie 11 października 1990 r. z woli prezydentów: Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Początkowo UMP działała w formie konwentu prezydentów, w 1993 r. zarejestrowała się jako fundacja miast. Obecnie tworzy ją 12 miast: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław.

W czerwcu ubiegłego roku prezydent Białegostoku i jednocześnie prezes zarządu UMP Tadeusz Truskolaski ogłosił, że patronem Unii będzie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Autor: KB//rzw / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości