"Symbol tego, o co przez długi czas walczyliśmy i w końcu wywalczyliśmy". Medal Wdzięczności wręczony

Autor:
ads
Źródło:
TVN24
Lis: to symbol tego, o co przez długi czas walczyliśmy i w końcu wywalczyliśmy
Lis: to symbol tego, o co przez długi czas walczyliśmy i w końcu wywalczyliśmyTVN24
wideo 2/2
TVN24Lis: to symbol tego, o co przez długi czas walczyliśmy i w końcu wywalczyliśmy

Irlandzka dziennikarka i naukowczyni Jacqueline Hayden została w niedzielę uhonorowana Medalem Wdzięczności za ofiarowanie Europejskiemu Centrum Solidarności bogatych zbiorów wywiadów z czołowymi postaciami "Solidarności" z lat 80. XX wieku. - Poznając wartości prezentowane przez "Solidarność" nauczyłam się bardzo dużo o tym, kim jestem i o tym, w co wierzę - powiedziała laureatka.

Europejskie Centrum Solidarności ustanowiło Medal Wdzięczności w kwietniu 2010 roku dla uczczenia 30. rocznicy Solidarności. Przyznawany jest osobom pochodzącym z zagranicy, które pomagały "Solidarności" i polskiej opozycji demokratycznej w walce o wolność i prawa człowieka, ale też tym, którzy inspirowali się w swoich krajach ruchem "Solidarności".

W niedzielę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia kolejnego medalu. Została nim uhonorowana doktor Jacqueline Hayden, irlandzka dziennikarka i naukowczyni, która ofiarowała ECS swoje bogate zbiory wywiadów z czołowymi postaciami "Solidarności" z lat 80. XX wieku.

Dyrektor ECS Basil Kerski mówił, że Medal Wdzięczności pokazuje, że "nie na żadnej zmiany bez takiej ludzkiej solidarności, bez tego, że ktoś mówi +identyfikuję się z tym+". - Dzisiaj nie tylko dziękujemy pani Jacqueline za to, co zrobiła, ale też za to, jak trwałe mosty zbudowała. Polski z Irlandią, Polski ze światem - podkreślił.

Basil Kerski o Medalu Wdzięczności
Basil Kerski o Medalu WdzięcznościTVN24

"Symbol tego wszystkiego, o co przez długi czas walczyliśmy i w końcu wywalczyliśmy"

Na uroczystości głos zabrał też działacz "Solidarności" Bogdan Lis. - Polska, Polacy jesteśmy takim krajem, który ma w swojej historii wiele różnych rocznic. Ale ta 4 czerwca jest szczególna, bo jest rocznicą szczęśliwą, która jest efektem sukcesu, który Polacy odnieśli. To taka cezura między Polską powojenną, a Polską nowoczesną - mówił.

Czytaj też: Medale Wdzięczności wręczone. Timmermans wśród nagrodzonych

- Bardzo się cieszę, że ten medal jest wręczany w taką rocznicę. Jest także symbolem tego wszystkiego, o co przez długi czas walczyliśmy i w końcu wywalczyliśmy - dodał Lis.

Hayden: poznając "Solidarność" nauczyłam się dużo o tym, kim jestem

- Jestem bardzo poruszona, to zaszczyt - powiedziała uhonorowana medalem Hayden.

Jacqueline HaydenTVN24

Wspominała też lata 80., kiedy spotykała ludzi "Solidarności". - Poznając wartości prezentowane przez "Solidarność" nauczyłam się bardzo dużo o tym, kim jestem i o tym, w co wierzę. Uczyłam się tego od osób, które miałam zaszczyt poznać - podkreśliła.

Czytaj też: Europejskie Centrum Solidarności rozdało Medale Wdzięczności. Trafiły do rosyjskich dysydentów

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości