TVN24 | Polska

Gdańskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. "Naszym obowiązkiem jest cześć i pamięć"

TVN24 | Polska

Autor:
akr
Źródło:
PAP, TVN24
Wałęsa: Demokracja to piękna sprawa. Tylko musi być prawo, musi być czytelne
Wałęsa: Demokracja to piękna sprawa. Tylko musi być prawo, musi być czytelneTVN24
wideo 2/8
TVN24Wałęsa: Demokracja to piękna sprawa. Tylko musi być prawo, musi być czytelne

Gdańsk upamiętnił w poniedziałek 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W obchodach wziął udział między innymi były prezydent i w przeszłości lider Solidarności Lech Wałęsa. Wskazywał, że demokracja "to piękna sprawa". Prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz oceniła zaś, naszym obowiązkiem jest "cześć i pamięć o bezimiennych, śmiertelnych ofiarach stanu wojennego".

W poniedziałek wieczorem przed pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku odbyły się miejskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wziął w nich udział między innymi były prezydent i były przywódca Solidarności Lech Wałęsa oraz lokalni samorządowcy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wałęsa mówił, że demokracja "to piękna sprawa". - Tylko musi być prawo, musi być czytelne, nie mogą powstawać mafie. Jak chcecie bawić się w demokrację, to posłuchajcie mnie. A więc kadencyjność, płace w partii, a więc finansowanie i odwołanie każdego, kto nie spisuje się, źle się spisuje, przez zebranie podpisów - wyliczał. Na koniec wystąpienia wyraził nadzieję, że "spotkamy się za rok".

Lech Wałęsa podczas gdańskich obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
Lech Wałęsa podczas gdańskich obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennegoTVN24

Marszałek województwa pomorskiego o stanie wojennym: to był ponury czas

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk mówił, że 40 lat temu władze PRL brutalnie, nielegalnie i niezgodnie z Konstytucją wprowadziły stan wojenny.

- Na ulice wyjechały czołgi i ponad 10 tysięcy działaczy Solidarności i ludzi niepokornych internowano. Zamknięto większość gazet, uczelnie, kina, teatry. Do zakładów pracy weszli wojskowi komisarze. Opór spontaniczny i powszechny łamano siłą, a w kopani "Wujek" w Katowicach salwami karabinowymi, od których zginęło dziewięciu górników - mówił.

Dodał, że choć niewielu protestowało, to wiele osób straciło pracę i miejsce na uczelniach. - To był ponury czas, ale (...), co odważniejsi mówili "orła wrona nie pokona" - dodał Struk.

Marszałek województwa pomorskiego o stanie wojennym: to był ponury czas
Marszałek województwa pomorskiego o stanie wojennym: to był ponury czas TVN24

Dyrektor ECS: grudzień jest szczególnym miesiącem

Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski wskazywał, że grudzień jest szczególnym miesiącem w historii Gdańska, Pomorza i Polski.

- To miesiąc tragiczny. Najciemniejszych momentów naszej historii. Grudzień '70 - brutalnie stłumiona rewolta na Wybrzeżu, stan wojenny, ale to też, może niekiedy o tym zapominamy, miesiąc nadziei. To w grudniu 40 lat temu powstał ten pomnik. Pomnik upamiętniający bohaterki, bohaterów, ofiary Grudnia '70 roku - powiedział Kerski.

Dulkiewicz: naszym obowiązkiem jest cześć i pamięć o bezimiennych ofiarach stanu wojennego

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że roku na rok ubywa tych, którzy najbardziej doświadczyli stanu wojennego, a przybywa młodych, urodzonych w wolnej Polsce.

Dulkiewicz: naszym obowiązkiem jest cześć i pamięć o bezimiennych ofiarach stanu wojennego
Dulkiewicz: naszym obowiązkiem jest cześć i pamięć o bezimiennych ofiarach stanu wojennegoTVN24

- Tym bardziej naszym obowiązkiem jest cześć i pamięć. Cześć i pamięć o tych, których nazwiska znamy, ale także cześć i pamięć o bezimiennych, śmiertelnych ofiarach stanu wojennego - mówiła Dulkiewicz.

Zebrani pod pomnikiem zapalili 40 zniczy pamięci oraz wspólnie odśpiewali "Mury".

Autor:akr

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości