Hymn, tort, wiec z Tuskiem i Wałęsą. Kulminacja obchodów Święta Wolności i Solidarności

Polska

W Gdańsku uczczą 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborówFakty TVN
wideo 2/19

Wspólnym odśpiewaniem polskiego hymnu, tortem i podpisaniem proklamacji Deklaracji Wolności i Solidarności uczczona zostanie we wtorek w Gdańsku 30. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Po południu planowany jest wiec z udziałem Donalda Tuska i Lecha Wałęsy.

Święto Wolności i Solidarności organizowane jest w Gdańsku dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Obchody trwają od 1 do 11 czerwca, a ich kulminacja będzie miała miejsce we wtorek.

Tego dnia w samo południe, przed budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) planowane jest wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego", proklamacja Deklaracji Wolności i Solidarności, wspólne zdjęcie i jedzenie tortu z okazji 30. urodzin polskiej demokracji.

O godzinie 17.30 na Długim Targu w historycznym centrum miasta odbędzie się wiec, w czasie którego odegrany zostanie hymn Europy, a głos zabiorą szef Rady Europejskiej Donald Tusk, były prezydent Lech Wałęsa oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Muzyczne widowisko "30 lat wolności"

Obchody 4 czerwca zakończy trzygodzinne muzyczne widowisko pod tytułem "30 lat wolności", które odbędzie się na placu Zebrań Ludowych, a transmitowane będzie przez telewizję Polsat.

Zabrzmią między innymi utwory zespołów Perfect, Dżem, Oddział Zamknięty, Lady Pank, Mr Zoob oraz Krystyny Prońko i Macieja Maleńczuka. Pojawią się też m.in.: Kayah, Kasia Kowalska, Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Piotr Cugowski i Michał Szpak.

Wczesnym popołudniem w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na gdańskiej Ołowiance zaplanowano spotkanie około tysiąca polskich samorządowców. Zapowiadając to wydarzenie, organizatorzy sygnalizowali, że w jego trakcie mają zostać "wypracowane podwaliny pod pewne rewolucyjne zmiany, które doprowadzą do tego, żeby samorządy mogły być coraz bliżej mieszkańców".

Debata "30 lat polskiej demokracji"

Przez cały wtorek w ECS odbywać się też będzie cykl debat organizowanych w ramach dwudniowego, rozpoczętego w poniedziałek Międzynarodowego Forum Obywatelskiego odbywającego się pod hasłem "1989-2019. Narodziny nowej Europy". Na Forum składa się dziewięć debat. Omawiane są na nich problemy dotyczące różnych dziedzin życia, w tym polityki, nauki, sztuki czy kultury.

Na wtorek zaplanowano między innymi debatę "30 lat polskiej demokracji", w której wezmą udział byli polscy prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Głos zabiorą także byli opozycjoniści: Bogdan Lis, Władysław Frasyniuk, Grażyna Staniszewska, Zbigniew Janas, Henryk Wujec, Ludwika Wujec i Małgorzata Niezabitowska.

Kolejna sesja pod tytułem "4 czerwca. Początek nowej epoki" zgromadzi między innymi byłych polskich premierów. Będą to: Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Leszek Miller, Jerzy Buzek. Głos zabiorą także Aleksander Hall i Leszek Balcerowicz.

W kolejnych debatach zaplanowanych na wtorek udział wezmą także między innymi Paweł Kowal, Timothy Garton Ash, Ryszard Bugaj, Adam Bodnar, Anda Rottenberg i Małgorzata Omilanowska.

Strefa społeczna, wystawy i warsztaty

4 czerwca będzie ostatnim dniem funkcjonowania uruchomionej w sobotę tak zwanej strefy społecznej zorganizowanej w ramach Święta. W kilkunastu namiotach ustawionych na terenie sąsiadującym z ECS swoje stoiska ma ponad 200 organizacji pozarządowych z całego kraju prowadzących bardzo różnorodną działalność.

Organizacje przygotowały liczne warsztaty, wykłady, debaty czy spotkania, między innymi z księdzem Adamem Bonieckim, Leszkiem Balcerowiczem, Agnieszką Holland, Szymonem Hołownią, Tomaszem Sekielskim i Lechem Wałęsą.

Różnego rodzaju działania społeczne i kulturalne prowadzone są też od 1 do 4 czerwca na dwóch zlokalizowanych w centrum Gdańska skwerach - Świętopełka i Kobzdeja. Prezentowane tam są wystawy - między innymi fotograficzna i ekspozycja plakatów. Odbywają się różnego rodzaju spotkania, warsztaty, koncerty i spotkania z dziennikarzami, pisarzami czy imigrantami.

Organizację odbywających się w Gdańsku imprez składających się na Święto Wolności i Solidarności, wsparły finansowo samorządy województwa mazowieckiego i wielkopolskiego, miasto Poznań, Sosnowiec i powiat poznański.

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: