Polska

Gangsterzy: jesteśmy niewinni

Polska

Aktualizacja:

Andrzej Z. (ps. "Słowik") nie przyznał się przed Sądem Okręgowym w Warszawie do nakłaniania do zabójstwa byłego szefa policji Marka Papały. Oprócz "Słowika", na ławie oskarżonych zasiadł też Ryszard Bogucki. Usłyszał on zarzut nakłaniania do morderstwa i obserwowania miejsca zabójstwa generała. Nie przyznał się do winy. Obu mężczyznom grozi dożywocie.

Rozprawie towarzyszyły zaostrzone środki bezpieczeństwa: w gotowości byli antyterroryści, a wokół sądu pracowali policjanci operacyjni. Jest to podyktowane kilkoma niejasnymi zgonami osób zamieszanych w sprawę zabójstwa Marka Papały (m.in. Jeremiasza "Baraniny" Barańskiego oraz płatnego zabójcy Artura Zirajewskiego, który miał być świadkiem w procesie).

Prokuratorom - podczas środowej rozprawy - udało się jednak bez przeszkód odczytać cały akt oskarżenia.

Oskarżeni gangsterzy

"Słowik", gangster z grupy pruszkowskiej, jest oskarżony o nakłanianie za 40 tys. dolarów Artura Zirajewskiego do zabójstwa generała Marka Papały. Bogucki, inny gangster z "Pruszkowa", usłyszał zarzut obserwowania miejsca zabójstwa Papały i nakłaniania w 1998 r. za 30 tys. dolarów Zbigniewa G. do zabójstwa Papały. Obu mężczyznom grozi dożywocie. Nie przyznali się do winy.

Prokurator odczytuje akt oskarżenia
Prokurator odczytuje akt oskarżeniaTVN24

Podstawą Zirajewski

Jak wynika z aktu oskarżenia, podstawą zarzutów dla Andrzeja Z. i Ryszarda Boguckiego były m.in. zeznania Zirajewskiego. Miano go pytać na spotkaniu gangsterów, czy zabije "dużego psa z Warszawy" (mężczyzna nie potrafił jednak wskazać, kto miał mu to powiedzieć). Prokurator Elżbieta Grześkiewicz podkreśliła, że początkowo Zirajewski zaprzeczał jakiejkolwiek wiedzy o sprawie Papały, ale potem zaczął mówić, licząc - jak dodała prokurator - na złagodzenie kary za udział w gangu płatnych zabójców z Wybrzeża (dostał za to w końcu 15 lat więzienia).

Nie wiem, kto zabił Marka Papałę i kto zaplanował to morderstwo. Andrzej Z., "Słowik"

W akcie oskarżenia napisano też, że zabójca (prokuratura nie wie kto) strzelił Markowi Papale prosto w czoło. Jego zgon był natychmiastowy. Śmiertelny pocisk (kaliber 7,62 mm) znaleziono w aucie generała na parkingu pod jego domem. Nie odkryto zaś łuski od tego pocisku, co może oznaczać, że zabójca strzelał z rewolweru, który nie wyrzuca łusek. Z aktu oskarżenia wynika ponadto, że zabójca miał ciemne spodnie i ciemną kurtkę (widział to z okna świadek, Wietnamczyk). - Ani on, ani inni świadkowie nie zauważyli jednak szczegółów pozwalających na identyfikację zabójcy - dodał prokurator Jerzy Mierzewski. Według prokuratora, żona Marka Papały, Małgorzata, zapamiętała mężczyznę, który ją mijał już po strzale (w śledztwie rozpoznała w nim Boguckiego).

"Słowik": to nie ja

- Nie wiem, kto zabił Marka Papałę i kto zaplanował to morderstwo - mówił w sądzie Andrzej Z. - Nie uczestniczyłem w spotkaniu w hotelu Marina, gdzie miano rozmawiać o zabójstwie pana Papały - dodał "Słowik". Z kolei podczas śledztwa gangster zeznał, że uczestniczył w tym spotkaniu razem z polonijnym biznesmenem Edwardem Mazurem Ten miał go pytać, czy zna kogoś, kto by się podjął zabicia Papały. Teraz jednak "Słowik" wycofał się z tym zeznań. Według niego, był to wynik porozumienia z prokuraturą: on potwierdzi ten fakt, a w zamian uchylą wobec niego areszt i wycofają zarzuty wobec niego. Wyjaśnił, że potem usłyszał od śledczych, że "te ustalenia są nieaktualne". - Zrozumiałem, że zostałem wykorzystany i oszukany - oświadczył oskarżony tłumacząc, dlaczego odwołał te zeznania.

"Słowik" powiedział też, że z osób, które miały być na tym spotkaniu, znał tylko Nikodema Skotarczaka (nie żyje, był podejrzany o współudział w zabójstwie generała). - Artura Zirajewskiego (nie żyje, miał być świadkiem w procesie - red.) nie znałem; zobaczyłem go po raz pierwszy na konfrontacji - powiedział Z. Dodał, że nie znał też Edwarda M. i nigdy się z nim nie spotkał.

Bogucki: jestem niewinny

Długo czekałem na ten proces. Ryszard Bogucki

FBI: Edward Mazur chciał zdyskredytować świadków

Podczas odczytywania aktu oskarżenia ujawniono też, że - zdaniem FBI - Edward Mazur podjął działania, by inni świadkowie za pieniądze zdyskredytowali obciążające go zeznania Zirajewskiego. Polonijny biznesmen miał opłacić odpowiednim osobom przelot do USA w tej sprawie, co w rezultacie przerwało jego aresztowanie w związku z procesem ekstradycyjnym.

Polonijny biznesmen Edward Maur jest podejrzany o zlecenie mordu na Papale. W Łodzi trwa śledztwo w tej sprawie. W lipcu 2007 roku amerykański sąd nie zgodził się na ekstradycję Mazura do Polski, uznając, że przedstawione dowody nie są wystarczające, a Zirajewski - niewiarygodny jako główny świadek oskarżenia.

Bogucki zgadza się, "Słowik" nie

Obrońcy Słowika i Boguckiego wnioskowali o pełną ochronę wizerunku swoich klientów. Ryszard Bogucki oświadczył jednak, że nie przychyla się do prośby swojego adwokata. – Hipokryzją byłoby twierdzenie, że mój wizerunek, który przez tyle lat był publikowany, teraz ma być chroniony – stwierdził. Dlatego też oskarżony zgodził się na publikację swojego wizerunku. Sąd przychylił się do tej prośby.

Bogucki przemawia przed sądem
Bogucki przemawia przed sądemTVN24

Z kolei "Słowik" zgodził się ze swoim obrońcą i zabronił mediom pokazywania swojej twarzy oraz podawania nazwiska. Sąd również przychylił się do tego żądania. Sędzia zezwolił mediom na rejestrowanie i publikację tylko części procesu: odczytania aktu oskarżenia i wyroku.

Edward Mazur natomiast zgadza się natomiast na podawanie jego nazwiska, odmawia jednak publikacji wizerunku.

Lata procesu

Akt oskarżenia wobec obu mężczyzn Prokuratura Apelacyjna w Warszawie skierowała do sądu w listopadzie.

Byłego szefa policji zastrzelono 25 czerwca 1998 r. przed blokiem w Warszawie, gdzie mieszkał. Wielowątkowe śledztwo przedłużano już wiele razy. W śledztwie przesłuchano ok. 400 świadków; kilkudziesięciu wiele razy.

Środowy proces został odroczony do 12 lutego.

KTO ODPOWIE ZA ŚMIERĆ GEN. MARKA PAPAŁY? - PRZECZYTAJ O SPRAWIE ZABÓJSTWA KOMENDANTA

tka//mat/k

Proces zabójców Papały (TVN24)
Proces zabójców Papały (TVN24)TVN24

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości