Polska

"Game Over" na koniec świata

Polska

tvn24 | Bartosz PawłowskiKoniec świata według krakowskich artystów

W krakowskim Podgórzu powstał mural inspirowany wykonaną przez Majów inskrypcją, uznawaną za zapowiedź końca świata, który miałby nastąpić 21 grudnia. "Mayamural", bo tak nazywa się dzieło, przypomina sekwencję popularnej gry komputerowej.

- Chcieliśmy pokazać, że inskrypcja Majów jest odczytywana w całkowicie dowolny i błędny sposób, dlatego jej elementy pomieszaliśmy ze sobą, tak jak mieszany znaczenia odczytując tę inskrypcję, jako zapowiedź końca świata – mówi Michał Pałasz pomysłodawca muralu.

Mural zaprojektowała Aleksandra Toborowicz z krakowskiej ASP. Został wykonany na ścianie budynku przy ul. Józefińskiej 24 w ramach festiwalu Sztuki Gniewu, organizowanego przez Teatr Nowy w Krakowie. Mayamural ma wymiary 6 na 17 m. Oryginalna inskrypcja została zmodyfikowana tak, że przypomina sekwencję z popularnej gry komputerowej Tetris. Na górze umieszczono także napis "Game Over?".

Konsultacje u fachowców

Pomysł został wcześniej skonsultowany m.in. ze Svenem Gronemeyerem z Uniwersytetu w Melbourne, autorem wielu publikacji dotyczących inskrypcji z Tortuguero. Projekt był też konsultowany z dr. Jarosławem Źrałką, archeologiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmującym się kulturą Majów.

- Chcieliśmy wykorzystać zainteresowanie kulturą Majów, wynikające z błędnej interpretacji, aby przybliżyć tę kulturę szerszej publiczności – dodaje Michał Pałasz.

Przy tworzeniu malowidła przez pięć dni pracowało ponad 20 osób. – Malowaliśmy go przy kilkunastostopniowym mrozie - opowiada Pałasz.

Autor: bpaw/par / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | Bartosz Pawłowski