Polska

Wojciech Bojanowski Dziennikarzem Roku

Polska

[object Object]
Wojciech Bojanowski z tytułem Dziennikarza Roku w konkursie Grand Presstvn24
wideo 2/7

Wojciech Bojanowski, dziennikarz "Faktów" TVN otrzymał we wtorek nagrodę Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press. Zdobył też nagrodę w kategorii "Dziennikarstwo śledcze". Dziennikarze "Superwizjera" Anna Barańska-Całek i Michał Fuja zostali wyróżnieni w kategorii "Reportaż telewizyjny".

Nagrody Grand Press 2017 zostały wręczone we wtorek już po raz 21. Uroczysta gala finałowa odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Gościem specjalnym gali był Ajder Mużdabajew - zastępca dyrektora generalnego krymsko-tatarskiego kanału telewizyjnego ATR nadającego z Kijowa.

Na Dziennikarza Roku Wojciecha Bojanowskiego głosowały w sumie 72 redakcje. Organizatorzy podkreślili, że otrzymał rekordowe 163 głosy.

- Dobre dziennikarstwo zawsze się obroni. Dziennikarstwo jest wartością w tych fascynujących czasach, w których żyjemy - powiedział odbierając nagrodę.

Dwie nagrody dla "Superwizjera"

Bojanowski otrzymał również nagrodę Grand Press w kategorii "Dziennikarstwo śledcze". Jury przyznało mu wyróżnienie za reportaż "Śmierć na komisariacie", za który otrzymał już kilka innych, między innymi nagrodę imienia Andrzeja Woyciechowskiego i nagrodę imienia Teresy Torańskiej.

Bojanowski w swoim reportażu opisał sprawę śmierci 25-letniego Igora Stachowiaka, którego w komisariacie Wrocław Stare Miasto policjanci dręczyli i torturowali za pomocą paralizatora, a potem przez rok ukrywano to przed opinią publiczną.

Drugą nagrodę otrzymali dziennikarze "Superwizjera". Anna Barańska-Całek i Michał Fuja zwyciężyli w kategorii "Reportaż telewizyjny" za materiał "Jak zamordowano Iwonę Cygan". Po 19 latach od głośnego zabójstwa w Szczucinie dotarli do ważnych świadków i wcześniej niepublikowanych dokumentów, wskazując nowe poszlaki mogące obciążać policjantów.

Lista zwycięzców we wszystkich kategoriach:

Dziennikarz Roku: Wojciech Bojanowski (TVN)

Grand Press - kategoria Dziennikarstwo Specjalistyczne: Cykl "Bezprawie. Sieci apteczne od środka" - Patryk Słowik i Jakub Styczyński ("Dziennik Gazeta Prawna")

Grand Press - kategoria Wywiad: "Bił mnie tylko w nocy" - wywiad Magdaleny Kicińskiej ("Wysokie Obcasy Gazeta Wyborcza") z Karoliną Piasecką

Grand Press - kategoria Reportaż Telewizyjny: "Jak zamordowano Iwonę Cygan" - reportaż Anny Barańskiej-Całek i Michała Fui

Grand Press - kategoria Reportaż Radiowy: "Kenia - wojna o trawę" - reportaż Agaty Kasprolewicz (Program I Polskiego Radia)

Grand Press - kategoria Reportaż Prasowy: "Dom zły" - reportaż Katarzyny Włodkowskiej ("Duży Format Gazeta Wyborcza")

Grand Press - kategoria Publicystyka: "W imię brata" - tekst Andrzeja Stankiewicza ("Tygodnik Powszechny")

Grand Press - kategoria Dziennikarstwo Śledcze: "Śmierć w komisariacie" - materiał Wojciecha Bojanowskiego (TVN)

Grand Press - kategoria News: "Zderzenie kolumny rządowej. Premier Beata Szydło w szpitalu" - informacja "Faktów" RMF FM

Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego otrzymał Paweł Wilkowicz (Sport.pl)

Grand Press Economy otrzymał Tomasz Jóźwik ("Dziennik Gazeta Prawna")

Grand Press Digital otrzymał projekt Outriders

Główna nagroda Grand Press dla Bojanowskiego
Główna nagroda Grand Press dla Bojanowskiegotvn24

12 nominowanych z telewizji TVN

W sumie dziennikarze telewizji TVN i TVN24 otrzymali we wszystkich kategoriach 12 nominacji. Prócz nagród w ośmiu kategoriach, podczas wtorkowej gali został wręczony też najbardziej prestiżowy z całego konkursu tytuł "Dziennikarza Roku", przyznawany w drodze głosowania redakcji. Nagrodą główną jest 10 tysięcy złotych i statuetka stalówki zaprojektowana przez Annę Rzeźnik.

W pozostałych kategoriach zwycięzców wyłoniła kapituła konkursowa, w której skład wchodzi między innymi Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN. W sumie do konkursu wpłynęła w tym roku rekordowa liczba 800 prac. Jury nominowało do finału 54 materiały.

Autor: mnd/tr,now / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości