"Realne narzędzie szantażowania". Solidarna Polska przeciwna stanowisku rządu

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kab
Źródło:
TVN24
Michał Woś o Funduszu OdbudowyTVN24
wideo 2/8
TVN24Woś o Funduszu Odbudowy

Solidarna Polska wydała stanowisko w sprawie przyjęcia przez rząd projektu ustawy o ratyfikacji decyzji Unii Europejskiej w sprawie jej zasobów własnych. Twierdzi, że "uwspólnotowienie długów jest istotnym krokiem w kierunku federalizacji Unii Europejskiej".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rząd przyjął we wtorek projekt projekt ustawy o ratyfikacji decyzji Unii Europejskiej w sprawie jej zasobów własnych. Jeśli ustawę zaakceptuje parlament, oznaczać to będzie zielone światło z Polski dla uruchomienia wielkiego unijnego Funduszu Odbudowy.

Stanowisko Solidarnej Polski

Stanowisko w sprawie decyzji rządu opublikowała partia Zbigniewa Ziobry, Solidarna Polska, która od dłuższego czasu sprzeciwia się przyjęciu tej ustawy.

Pisze w niej, że rząd przyjął stosowną uchwałę przy sprzeciwie dwóch członków Rady Ministrów, będących przedstawicielami tejże partii – Ziobry oraz Michała Wójcika.

Solidarna Polska przypomina, że "od wielu miesięcy wyrażała zdecydowany sprzeciw wobec negocjowanego na forum Unii Europejskiej pakietu budżetowego, którego elementem jest 'mechanizm praworządności' – rozporządzenie, które umożliwia arbitralne blokowanie należnych Polsce funduszy w procedurze naruszającej unijne traktaty z jednoczesnym przyjęciem zaostrzenia celów klimatycznych UE do 2030 roku, które to cele są bezpośrednio związane z konstrukcją samego budżetu".

"Realne narzędzie szantażowania Polski"

Zdaniem przedstawicieli partii Zbigniewa Ziobry "możliwość blokowania wypłat przez Unię Europejską jest realnym narzędziem szantażowania Polski". "Rodzi ryzyko wymuszenia na Polsce decyzji w kwestiach, w których Polska nie przekazała Unii kompetencji, a są wyłącznie naszymi wewnętrznymi sprawami. Takimi jak reforma sądownictwa, zagadnienia prawa rodzinnego, np. wprowadzenie małżeństw osób homoseksualnych czy adopcja przez nie dzieci, a także działania w obszarze kultury, w tym funkcjonowania mediów" – czytamy dalej w stanowisku.

"Istotny krok w kierunku federalizacji Unii Europejskiej"

Solidarna Polska twierdzi też, że "przyjęty pakiet budżetowy niesie za sobą również inne ryzyka dla Polski". "Nowa decyzja o zasobach własnych UE pozwala Komisji Europejskiej zaciągać długi w imieniu wszystkich państw członkowskich, w tym Polski, w niespotykanej dotychczas skali. Środki pozyskane z tego kredytu przeznaczane będą na Fundusz Odbudowy w formie dotacji i pożyczek. Z Funduszu Odbudowy Polska otrzyma około 24 mld euro w formie grantu i 34 mld euro jako pożyczkę, ale będziemy odpowiadać za spłatę co najmniej 750 mld euro, na zasadzie solidarnej odpowiedzialności" – przekonują ziobryści.

Dodają, że "przyjmując pożyczkę dla siebie, Polacy staną się żyrantami pożyczki dla innych". "Będą musieli spłacać długi każdego państwa, jeśli przestanie ono za siebie płacić. Np. Grecji, która kilka lat temu stanęła na progu bankructwa, marnotrawiąc unijne pieniądze" – dodają.

Twierdzą także, że "dojdzie w tym zakresie do uwspólnotowienia długów, co jest istotnym krokiem w kierunku federalizacji Unii Europejskiej, czyli traktowania jej jako samodzielnego państwa, zamiast - jak dotychczas - wspólnoty suwerennych krajów".

"Solidarna Polska sprzeciwia się także narzucaniu jurysdykcji podatkowej poprzez nakładanie przez Unię Europejską nowych danin na polskich podatników. Unijne dotacje, tylko z nazwy bezzwrotne, mają być bowiem spłacane przez Polskę nowymi podatkami oraz wyższą składką członkowską w UE" – piszą dalej członkowie partii Ziobry.

"Zdecydowanie opowiadamy się za dalszym działaniem koalicji"

"Większości z przyznanych nam środków nie będziemy mogli wydać na najbardziej pilne potrzeby kraju, tylko na wyznaczone przez Unię cele. To przede wszystkim projekty służące transformacji energetycznej, których realizacja - ściśle związana z unijnym budżetem - będzie prowadzić do zamykania polskich elektrowni, utraty pracy przez tysiące ludzi, a dla wszystkich Polaków – do wzrostu cen prądu i ciepła. Rodzi to poważne ryzyko spadku konkurencyjności naszej gospodarki, a niemałą częścią dotacji będziemy opłacać bogate unijne kraje, kupując u nich z góry narzucone technologie" – przekonują.

Na zakończenie SP dodaje, że "pomimo różnicy zdań dotyczącej kwestii Funduszu Odbudowy, Solidarna Polska jest przekonana, że Zjednoczoną Prawicę łączy wspólna wizja Ojczyzny i plan przebudowy państwa". "Zdecydowanie opowiadamy się za dalszym działaniem koalicji, która od 6 lat wprowadza w kraju rozwiązania korzystne dla milionów Polaków. Wspólnie zmieniamy Polskę na lepsze i chcemy kontynuować te zmiany w ramach Zjednoczonej Prawicy" – zapewniają przedstawiciele partii.

Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24