346 tysięcy złotych dla chorych dzieci. Finał akcji Fundacji TVN "Nie jesteś sam" i "Uwagi!"

TVN24

Finał świątecznej akcji Fundacji TVN "nie jesteś sam" i "Uwagi!" TVN tvn24
wideo 2/3

Fundacja TVN "Nie jesteś sam" i "Uwaga!" TVN podsumowały we wtorek świąteczną akcję charytatywną. W trakcie finału udało się zebrać 346 tysięcy złotych dla potrzebujących dzieci. "Kwota ciągle rośnie" - podkreślają organizatorzy.

Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia, Fundacja TVN "Nie jesteś sam" i program "Uwaga!" TVN zaprosiły do udziału w charytatywnej akcji na rzecz chorych dzieci. Aby je wesprzeć, można było wysłać SMS lub przekazać datek online. W trakcie programu zebrano 346 tysięcy złotych.

W ostatnich tygodniach "Uwaga!" emitowała reportaże, w których opowiadała historie podopiecznych fundacji. To między innymi Jagienka, Sara, Oliwier i Grześ - dzieci, które mimo dolegliwości są pogodne i dzielne. Każde z nich wymaga kosztownego leczenia, rehabilitacji, wsparcia.

W trakcie programu udało się zebrać ponad 346 tysięcy złotych
tvn24

Mali bohaterowie

Finał odbył się w przedszkolu integracyjnym w Zawierciu (woj. śląskie), do którego chodzi jeden z bohaterów programu. Czteroletni Oliwier urodził się bez nóg i jednej ręki, ćwiczy od pierwszych miesięcy po urodzeniu. Jego rehabilitacja odbywa się pięć razy w tygodniu. Koszt ćwiczeń w tym wymiarze to 1500 złotych miesięcznie.

12-letnia Sara, mimo wrodzonej łamliwości kości, pokazała, że spełnia swoje marzenia - podczas finału zatańczyła z partnerem. Dziewczynka ma zaledwie 83 cm wzrostu, waży 12 kg. Ma bardzo kruche, niewykształcone w pełni kości, choroba zdeformowała jej ciało. Sara cierpi też na hiperglikemię, która wywołuje u niej zmęczenie i senność.

Grześ Jaśkiewicz ma osiem lat. Zaraz po narodzinach jego rodzice dowiedzieli się, że wskutek połączenia genów, których są nosicielami, ich najmłodszy syn jest chory na mukowiscydozę. Wyniszczające organizm skutki choroby można opóźnić i osłabić codzienną rehabilitacją, na którą składają się inhalacje, masaże i oklepywanie. Drenaż klatki piersiowej oczyszcza płuca dziecka z zalegającego tam śluzu. Grzegorz takim zabiegom poddaje się trzy razy dziennie.

Podczas wielkiego finału wystąpiły gwiazdy, które zaangażowały się w pomoc. W tym roku byli to Michał Szpak i Katarzyna Łaska. Ich wykonanie popularnej piosenki dla dzieci "Mam tę moc" dało dużo siły nie tylko podopiecznym fundacji.

ZOBACZ CAŁY FINAŁ ŚWIĄTECZNEJ AKCJI FUNDACJI TVN "NIE JESTEŚ SAM I "UWAGI" TVN!

Autor: akw//rzw / Źródło: tvn24