Festiwal Sztukmistrzów

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Sztukmistrzowie z Lublinia

Kilkuset artystów sztuki cyrkowej z całego świata -  ekwilibrystów, kuglarzy, buskerów – prezentuje swoje umiejętności na festiwalu Carnaval Sztuk-Mistrzów, który trwa od czwartku w w Lublinie.

Festiwal według organizatorów ma być okazją do przedstawienia współczesnej awangardy teatralno-cyrkowej. - Nowy cyrk zrodził się w opozycji do cyrku tradycyjnego, w którym dominowały sztuczki, tricki, popisy. Umiejętności artystów nowego cyrku są językiem ich narracji; oni mają nam nie tylko coś do pokazania, ale też mają coś do powiedzenia - tłumaczył koordynator festiwalu Rafał Sadownik.

Na Carnaval Sztuk-Mistrzów przyjechali do Lublina artyści z Polski i innych krajów Unii Europejskiej, ale też z Kolumbii, Brazylii, Argentyny, Stanów Zjednoczonych. Zaprezentuje się około 140 artystów-solistów oraz 30 zespołów.

W Lublinie, na potrzeby festiwalu, powstanie kilka namiotów cyrkowych i scen, m.in. w centrum na Placu Litewskim, na Starym Mieście, na błoniach pod Zamkiem Lubelskim. Artyści cyrkowi będą się też prezentować na ulicach, zwłaszcza buskerzy, czyli artyści zabawiający przechodniów i włączający ich w swoje działania. W programie festiwalu jest też nocne czytanie powieści Isaaca Bashevisa Singera "Sztukmistrz z Lublina".

Źródło: TVN24, Onet.pl