Polska

Fałszerze euro z zarzutami

Polska

Aktualizacja:
Policja: Takich zatrzymań jeszcze nie było
film: policjaPolicja: Takich zatrzymań jeszcze nie było

- To pierwsza tego typu sprawa nie tylko w Polsce, ale i w Unii Europejskiej - cieszą się policjanci. W ręce CBŚ wpadło 27 osób należących do międzynarodowej grupy przestępczej, zajmującej się fałszowaniem banknotów o nominałach 50 i 100 euro. Są już wnioski o aresztowanie 16 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Mariusz Sokołowski z komendy głównej policji ujawnił w TVN24, że przestępcy rozprowadzali banknoty na terenie Francji, Włoch, Hiszpanii i Niemiec. - To bardzo duży sukces CBŚ - ocenił Sokołowski, który poinformował, że w całej akcji brało udział blisko trzystu policjantów. - Funkcjonariusze CBŚ weszli jednocześnie do 30 obiektów - powiedział policjant.

W bandzie działali m.in. żołnierze

 
Wśród zatrzymanych jest dwóch żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariusz Służby Więziennej i obywatelka Rumunii (film i fot. policja film i fot. policja

W efekcie tej akcji, w ręce CBŚ wpadło 27 osób, w tym herszt bandy - 29-letni mieszkaniec Chełma. Wśród zatrzymanych jest dwóch żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariusz Służby Więziennej oraz obywatelka Rumunii.

- Rozbicie tej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obiegu fałszywych banknotów euro na tak szeroką skalę, to pierwszy taki przypadek w Unii Europejskiej - powiedział komendant główny policji gen. insp. Andrzej Matejuk.

Są zarzuty i wnioski o areszt

Jak poinformowała po południu Beata Syk-Jankowska rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie od roku prowadzone jest śledztwo w tej sprawie, że wobec 16 z zatrzymanych osób prokuratura złożyła wnioski o tymczasowe aresztowanie.

Łącznie zarzuty postawiono już 33 osobom. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wprowadzania do obiegu fałszywych banknotów euro.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: film: policja

Pozostałe wiadomości