"Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

[object Object]
Nowacka o rozdziale Kościoła od państwa i religii w szkoletvn24
wideo 2/5

- Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby publiczne pieniądze były inwestowane w wynagrodzenia dla księży. Tym bardziej, że Kościół katolicki jest instytucją wyjątkowo bogatą - powiedziała w "Faktach po Faktach" Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polska. Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 stwierdziła, że poruszanie takiego tematu "w obecnym pogłębionym konflikcie społecznym jeszcze bardziej doleje oliwy do ognia" i są w tej chwili ważniejsze tematy, którymi trzeba się zająć.

Barbara Nowacka poinformowała w niedzielę, że Inicjatywa Polska, której jest liderką, przygotowała projekt ustawy, będący "pierwszym etapem rozdziału Kościoła od państwa".

CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE >

"Rozdział Kościoła od państwa jest coraz bardziej potrzebny"

Nowacka była gościem "Faktów po Faktach". Na uwagę prowadzącej, że pokazała taki projekt ustawy w dniu kościelnego święta odparła, że "nie ma złego dnia, żeby porozmawiać o rozdziale Kościoła od państwa".

- To jest jeden z istotnych dzisiaj tematów społecznych, na ile Polska jest i ma być państwem świeckim. Liczne wydarzenia i atmosfera społeczna mówią, że ten rozdział Kościoła od państwa jest coraz bardziej potrzebny - oceniła.

Dodała, że zaprezentowany przez Inicjatywę Polska projekt, "ma doprowadzić do tego, żeby religia w szkołach nie była opłacana z budżetu państwa".

- Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary, bo to nie są lekcje religioznawstwa, z budżetu państwa. (...) Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby publiczne pieniądze były inwestowane w wynagrodzenia dla księży. Tym bardziej, że Kościół katolicki jest instytucją wyjątkowo bogatą - wskazywała Nowacka.

Ścigaj: taki temat doleje oliwy do ognia

Drugim gościem programu była Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15.

- Każda kwota, która jest wydawana z pieniędzy podatników, jest warta dyskusji i rozmowy. Pytanie, czy teraz jest ten moment i czas, aby rozpoczynać dyskusję, kiedy wiadomo, że nie doprowadzi ona do żadnych finalnych spraw - wskazywała posłanka.

W jej ocenie "taki temat w obecnym pogłębionym konflikcie społecznym jeszcze bardziej doleje oliwy do ognia".

- Są ważniejsze tematy. Podniesienie kwoty wolnej od podatku, które my postulujemy, powinno nas bardziej jednoczyć i Polacy byliby dużo bardziej zadowoleni - dodała Ścigaj.

Jej zdaniem, o sprawę religii w szkołach należałoby zapytać w referendum.

- To jest na tyle ważna sprawa, że nie politycy powinni rozstrzygać. 32 miliony Polaków deklarują przynależność do Kościoła katolickiego. Warto byłoby zapytać Polaków, pytać wszystkie strony zainteresowane - podkreśliła.

Ścigaj: są ważniejsze tematy niż rozdział Kościoła i państwa
Ścigaj: są ważniejsze tematy niż rozdział Kościoła i państwatvn24

"Trzeba pamiętać dziedzictwo Kościoła w polskiej historii"

W drugiej części "Faktów po Faktach" do sprawy rozdziału Kościoła i państwa odniósł się Ryszard Bugaj, ekonomista, były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- To bardzo delikatna sprawa, (...) trzeba postępować ostrożnie. Ja jestem człowiekiem niewierzącym, ale nie mogę powiedzieć, że jestem ateistą - powiedział.

Zaznaczył, że "trzeba pamiętać dziedzictwo Kościoła w polskiej historii". - W przeciwieństwie do innych Kościołów narodowych, to dziedzictwo jest bardzo dobre - podkreślił Bugaj.

Jego zdaniem, "należałoby osiągnąć jakiś konsensus co do korekty pozycji Kościoła w różnych kwestiach". - W szkole trzeba wykluczyć możliwość ocen z religii na świadectwie, w ogóle zrezygnować z ocen. To jest takie stygmatyzujące. Świadectwo szkolne jest dokumentem państwowym. Człowiek, nawet młody, ma prawo milczeć w sprawie religii - wskazywał.

Pytany był też o projekt Inicjatywy Polska w obliczu nadchodzących wyborów parlamentarnych. - Zawsze jest tak, że coś dominuje w kampanii wyborczej. Nie chciałbym, żeby w (tegorocznej - red.) kampanii dominowały stosunki państwa z Kościołem, żeby to nie przesłoniło innych spraw. Tu są możliwe emocje. Przy wydobyciu emocji na czoło, rozstrzygnięcia byłyby niezrównoważone - wskazywał były prezydencki doradca.

"Trzeba pamiętać dziedzictwo Kościoła w polskiej historii"
"Trzeba pamiętać dziedzictwo Kościoła w polskiej historii"tvn24

ZOBACZ CAŁE "FAKTY PO FAKTACH" >

Autor: ads/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości