"Fakt": naziści mają zasilić LPR

 
TVN24Członkowie MW podczas demonstracji, na fladze krzyż celtycki

"Sieg Heil! Jedna rasa, biała rasa" - śpiewali uczestnicy obozu, organizowanego przez MW wyciągając ręce w gerście faszystowskiego pozdrowienia. "Fakt" relacjonuje przebieg tego wydarzenia, żeby na koniec przestrzec, że to właśnie tacy ludzie mogą kandydować do Sejmu z list LPR.

Dziennikarze gazety opisują zachowanie Młodzieży Wszechpolskiej na obozie szkoleniowym w Bieszczadach. Zjazd w Wisłoku Wielkim rozpoczął się, według "Faktu" od wspólnego obiadu i wygłaszania przygotowanych wcześniej referatów. Dziennikarze przytaczają ich tytuły: "Podziemie narodowe na Rzeszowszczyźnie", " Ruch narodowy i faszyzm, analiza porównawcza".

Wieczorem członkowie Młodzieży Wszechpolskiej rozpalili kilka ognisk i puszczali z magnetofonów muzykę skinheadowskich zespołów - relacjonuje "Fakt". Wszystkie piosenki miały mówić o zachowaniu czystości białej rasy i wytępieniu Żydów.

Później wszechpolacy mieli wykrzykiwać: "Sieg Heil! Rozprawimy się z parchami, Sieg Heil! Narodowy radykalizm, Sieg Heil! Jedna rasa, biała rasa". Według "Faktu", skandowali to, pozdrawiając się po faszystowsku, charakterystycznie wyciągniętą w górę dłonią.

Relację z tego obozu "Fakt" zbija z wypowiedzią jej byłego szefa Krzysztofa Bosaka, który mówił, że choć MW "nie jest młodzieżówką LPR, to każdy wszechpolak interesujący się polityką kontynuuje karierę w LPR". "Fakt" przypomina jego słowa, ale nie precyzuje kiedy z nim rozmawiał i nie pyta go wprost o obóz, o którym pisze. Z tej wypowiedzi "Fakt" wnioskuje, że z list LPR mogą do Sejmu kandydować tacy ludzie, jak uczestnicy obozu.

Artykuł jest opatrzony dużym zdjęciem Romana Giertycha, a dziennikarze przypominają, że to właśnie on wskrzesił Młodzież Wszechpolską.

W listopadzie 2006 roku "Fakt", "Dziennik" i dziennik.pl. napisały o zorganizowanym kilka lat wcześniej obozie, na którym działacze Młodzieży Wszechpolskiej wykonywali faszystowskie gesty. Po tym jak media nagłośniły tą sprawę Roman Giertych odciął się od tej MW i stwierdził, że zachowania niektórych członków rzuciły cień na całą organizację. Od tamtej pory oficjalną młodzieżówką Ligi jest Ruch młodych LPR.

Źródło: Dziennik.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości