Polska

Expose oceniają bezdomni, licealiści i... Daniel Olbrychski

Polska

TVN24Expose w Sejmie oglądał Daniel Olbrychski

Wielkie nadzieje, ostrożny optymizm lub kompletna niewiara – reakcje słuchających expose nowego premiera były bardzo różne. Opinie "Wiwat Tusk! Wiwat Naród! Wiwat wszystkie stany!" sąsiadują z komentarzem: ""WyCastrowany polityk". O planie Tuska wypowiedzieli się widzowie i internauci.

Reporterzy TVN24 pytali o ocenę expose Tuska widzów z całego kraju. Odwiedzili toruńskich bezdomnych, szczecińskich licealistów, rybaków z Władysławowa i łódzki szpital. Przez trzy godziny wystąpienia premiera słuchał także w Sejmie m.in. aktor Daniel Olbrychski.

Expose: przeczytaj, co obiecuje premier

OBEJRZYJ CAŁE EXPOSE

BIZNES OCENIA EXPOSE

"Dużo obietnic, mało konkretów" Toruńscy bezdomni do programu nowego premiera podeszli bez euforii, choć z pewnymi nadziejami. - Generalnie dużo obietnic, zresztą jak zwykle przy tego typu expose premierów, co wyjdzie nie wiem. Chciałbym, żeby chociaż ułamek z tych obietnic się sprawdził – ocenił w TVN24 jeden z nich.

Bezdomni oceniają exposeTVN24

Licealiści ze Szczecina zapowiedzi Tuska przyjęli z mieszanymi uczuciami. - Każda osoba wybrana na premiera powiedziałaby podobnie. Nie widzę tam żadnych konkretów – stwierdził jeden z nich. Jej kolega takich wątpliwości nie miał. - Premier poruszył najważniejsze aspekty życia i polityki – uważa. Ich nauczycielka nie była już taką optymistką. - Dla mnie bardzo dużo słów kluczy, a bardzo mało takich wymiernych deklaracji – na przykład jak ma wyglądać system podatkowy i jak mamy się poczuć bezpieczni – uważa Jolanta Kamińska.

Nauczycielka i licealiści o programie premieraTVN24

"Mamy nadzieję, że coś z tego będzie" W bardziej różowych barwach przyszłe rządy widzą Kaszubi – krajanie premiera. - No, mamy nadzieję, że coś z tego będzie, że to, że premier jest z Gdańska może nam pomóc. Trzymamy go za słowo, skoro się przyznał, że jest znad morza, z naszej ziemi – mówią.

Wielkie oczekiwania mają także pielęgniarki. - Jest pełne bardzo ładnych słów i rodzi w nas olbrzymie nadzieje. Dlatego szczególnie części, która dotyczyła służby zdrowia, słuchałyśmy z dużą uwagą. Gdyby wszystko to zostało zrealizowane, to być może od wielu lat po raz pierwszy pracowałybyśmy w warunkach odpowiednich i miałybyśmy europejskie pensje – marzy Renata Sobczak.

Rybacy o exposeTVN24

Również Daniel Olbrychski, który wysłuchał expose z sejmowej galerii, jest pełen optymizmu. - Jestem pewny, iż na koniec kadencji Polska będzie piękniejsza niż dzisiaj. Bardzo mi się też spodobało słowo, którego premier użył - zaufanie – ocenił aktor.

"Wiwat Tusk!" Na naszym forum emocje były gorętsze. Expose Tuska zebrało zarówno słowa miażdżącej krytyki, jak i komentarze wychwalające nowego premiera pod niebiosa. Wielu internautów zwróciło też uwagę na długość przemówienia.

- Wiwat Tusk! Wiwat Naród! Wiwat wszystkie stany! – ekscytował się Skorpion. – Expose wspaniałe! Daje ludziom nadzieję na lepszą przyszłość. Zamyka czarny rozdział historii Polski wzajemnej wrogości i podziału Polaków na lepszych i gorszych. Na tych co stali tam gdzie Kaczyńscy i wychowywali się na salonach i tych pozostałych wychowujących się na podwórkach. Jestem szczęśliwy, że wreszcie rządzić będą nami normalni, uśmiechnięci ludzie, że cały ich wysiłek kierowany będzie na rozwój gospodarczy i społeczny kraj,u a nie na ciągłe rozliczanie i szukanie wrogów w każdym z nas – dodał.

Wiwat Tusk! Wiwat Naród! Wiwat wszystkie stany! Skorpion

- Z wielkim zainteresowaniem wysłuchałam całości przemówienia! Świetne, doskonałe, obiecujące, porywające! Jestem zachwycona. BRAWO – wtóruje internautka podpisująca się jako „świetnie”.

"Mydlana opera" - Mydlana opera – odpowiada krótko adi. - Expose Premiera z punktu widzenia retoryki naiwne – wtóruje Belfer. - Ja -"ponury umysł zanurzony w socjalistycznej gospodarce" nie usłyszałem nic oprócz frazesów, pobożnych życzeń i dziecięcej naiwności. Czekam na cud – dodał. - Gdzie te konkrety? – pyta Marta. - Jestem głęboko rozczarowana. Tyle czasu przygotowywania z fanfarami expose, a tu same ogólniki, poza wprowadzeniem euro – uważa internautka.

Wielu forumowiczów zwróciło też uwagę na zapowiedź nie przyjęcia w całości Karty Praw Podstawowych. - Expose przyjęłam z niepokojem. Nie podoba mi się pomysł niepodpisywania Karty Praw Podstawowych. To pomysł niemalże skandaliczny – pisze Adela lat 73. - W ogóle myślę, że wystąpienie zostało przygotowane zbyt błyskawicznie, pewne pomysły się nie odleżały. Głosowałam na PO, ale teraz przyłączam się do grona surowych, choć sprawiedliwych recenzentów – dodaje.

- Adelo, nie martw się. Ta Karta Praw Podstawowych zostanie za kilka miesięcy podpisana. To dobry wybieg. Teraz tego nie można było uczynić, bo byłby olbrzymi konflikt z prezydentem i kłopot z ratyfikacja Traktatu Europejskiego – odpowiada Jerry. - Niestety chyba nie masz racji – nie zgadza się czytelnik – PLW. - PO to taka sama prawica jak PiS czy LPR. W innych ubrankach i z innym słownictwem. Oraz z innym kościołem. Nie toruńskim tylko łagiewnickim – dodaje.

"WyCastrowany polityk" Najwięcej gromów premier zebrał za długość przemówienia. – Śmiało powiedzieć , że w długości przemówień bez łyka wody pobił na głowę Władysława Gomułkę – pisze JUROL-1. Najczęściej jednak internauci przywoływali kubańskiego dyktatora. - Tusk gada już 4 godzinę - Fidel? – zastanawia się słuchacz Tuska. - Czyżby Castro napisał mu przemówienie? Juz wiem, to nie będzie druga Irlandia. To będzie druga Kuba – wtóruje Olek. – Ludzie, ten premier to "WYCASTROWANY POLITYK" – podsumowuje myśliwy.

Zwolennicy Tuska rzucili się do obrony premiera. - Mogło być ostrzej ale i tak Pan Premier był KLASĄ samą w sobie. Komentarze w stylu "za długi, nudny wykład" niektórych tu obecnych PISiarzy traktuję jako kompletne buractwo – pisze dr.dre.

Czyżby Castro napisał mu przemówienie? Juz wiem, to nie będzie druga Irlandia. To będzie druga Kuba Olek

Co z tego, że expose było długie? – pyta alalia. - Chyba nikt nie oczekiwał, że moment expose będzie również chwilą rozwiązania wszystkich naszych problemów Do konkretnych spraw Premier ma konkretnych ludzi. Przecież to wyraźnie powiedział! I ma na realizację zapowiedzianych zmian całe 4 lata. Jeżeli PiS nie będzie przeszkadzał, to wszystko uda się zrealizować – zapewnia.

Najważniejszy szerokopasmowy Internet A w naszej ankiecie, gdzie pytamy, które z zadań rządu Tuska są najważniejsze (można wybrać kilka odpowiedzi), bezapelacyjnie wygrał… szerokopasmowy Internet dla wszystkich (wyniki z godz. 22). Postawiło na niego 16 procent głosujących. Internet zdystansował wzrost gospodarczy (9 procent), obniżenie podatków (8 procent) czy przyspieszenie budowy autostrad (8 procent głosów). Na szarym końcu znalazło się natomiast wspieranie kultury (1 procent).

Katarzyna Wężyk

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24